Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, December 23, 2010

Σκόπια: Οι Αλβανοί θεωρούν απαράδεκτο τον όρο «Slavomakedonija»

21:08 21/12/10 - Πηγή: Echedoros
Δεκέμβριος 21, 2010.

Η διαμάχη για το όνομα της πΓΔΜ πρέπει να επιλυθεί το συντομότερο δυνατό, λόγω του ότι το αλβανικό κόμμα που συμμετέχει στην κυβέρνηση των Σκοπίων, δεν είναι πάντοτε σε θέση να καθησυχάζει την αυξανόμενη δυσαρέσκεια των Αλβανών που βλέπουν ότι η χώρα απομακρύνεται ολοένα από την ένταξή της στην Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΝΑΤΟ.

Αυτό είναι το μήνυμα που μετέφερε ο αρχηγός του αλβανικού κόμματος DUI, Αλί Αχμετί, προς τον συνεργαζόμενο, του κυβερνητικού συνασπισμού, Νίκολα Γκρουέφσκι, στη συνεδρίαση που έλαβε χώρα στο τέλος της περασμένης εβδομάδας.

Στη συνάντηση των δύο αρχηγών, ο Αχμέτι έκανε απολύτως σαφές ότι η κατάσταση, όπως διαμορφώθηκε, δεν έχει πολιτικό ορίζοντα και πως ολοένα και περισσότεροι οπαδοί του, πιστεύουν πως δεν πρέπει να τίθενται τα κομματικά συμφέροντα πάνω από τα συμφέροντα του κράτους και δεν μπορούν να συμβιβαστούν στην ιδέα αυτήν.

Επιπρόσθετα πρόσθεσε ότι το DUI δεν επιδιώκει να θέσει ημερομηνίες και τελεσίγραφο για την επίλυση της διαφοράς αλλά να τεθεί ως προτεραιότητα από την κυβέρνηση η επίσπευση της λύσης στο όνομα του κράτους.

Ένας ανώτερος αξιωματούχος του αλβανικού κόμματος επιβεβαίωσε στην εφημερίδα „Време“ ότι οι δύο ηγέτες είχαν πρόσφατα συχνές συναντήσεις και ότι το κυρίαρχο θέμα συζήτησης, σε αυτές, ήταν το όνομα της χώρας.

«Ο Αχμέτι είναι ανοικτός προς τον Πρωθυπουργό και τον υποστηρίζει στην επίλυση της διαφοράς για το όνομα, αλλά στο αλβανικό σώμα υπάρχει δυσαρέσκεια, γιατί εξαιτίας του ονόματος βρίσκεται σε ομηρία το ευρωατλαντικό μέλλον της χώρας. Πάντως ο Αχμέτι τόνισε στον πρωθυπουργό ότι έχει την υποχρέωση να επιλύσει το ζήτημα αυτό, αφού έχει την υποστήριξη όλων των πολιτών της πΓΔΜ, στων σλαβομακεδόνων και των αλβανοφώνων», είπε ο αξιωματούχος του DUI.

To DUI ξεκαθάρισε ότι δεν έχει τίποτε στο να δεχθεί ένα από τα ονόματα που κυκλοφορούν όπως ‘Βόρεια’ ή Άνω Μακεδονία’ αλλά οι Αλβανοί θεωρούν απαράδεκτο τον όρο «Slavomakedonija».

Το κόμμα του Αχμέτι κατανοεί το πρόβλημα που υπάρχει και είναι έτοιμο να καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο για την οικοδόμηση εθνικής συναίνεσης στο ζήτημα αυτό.

Εξάλλου, ο υπουργός Εξωτερικών Αντόνιο Μιλοσόσκι, δήλωσε χθες, ότι πρόκειται για θέμα εθνικού ενδιαφέροντος, η διαφωνία για το όνομα, και οι εταίροι του κυβερνητικού συνασπισμού έχουν ευθυγραμμιστεί με την κυβερνητική θέση.

«Η εθνική συναίνεση δεν είναι εύκολη υπόθεση, διότι η διαφορά που υπάρχει με την Ελλάδα είναι αρκετά πολύπλοκη. Η διαφορά χρησιμοποιείται συχνά και καταχρηστικά, στα πλαίσια πολιτικών επιδιώξεων, με στόχο βραχυπρόθεσμων και μακροπρόθεσμων πολιτικών οφελών. Οι ανώτεροι αξιωματούχοι, του DUI, στην περίπτωση αυτή είναι συνεπείς στις απόψεις και στις θέσεις τους και στη σαφή κατεύθυνση ότι η πΓΔΜ πρέπει να συνεχίσει το διάλογο για την υπεράσπιση των εθνικών συμφερόντων», τόνισε ο Μιλοσόσκι.

No comments: