Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, January 22, 2011

Κακαβιά:Το τελωνείο επισκέφθηκε η Ντόρα Μπακογιάννη

synt,Σάββατο, 22-01-2011 (Πηγή:www.agelioforos.gr)
Το τελωνείο της Κακκαβιάς επισκέφθηκε η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας, Ντόρα Μπακογιάννη, συνεχίζοντας την περιοδεία της στα Γιάννενα.
Η κυρία Μπακογιάννη σε δηλώσεις της επεσήμανε ότι επισκέφθηκε την Κακκαβιά για δει πως γίνεται από κοντά η μετακίνηση Αλβανών και Βορειοηπειρωτών μετά την κατάργηση της βίζας και σε μια εποχή με εντάσεις και αρκετά προβλήματα στην γειτονική χώρα.
Σε ότι αφορά τα όσα συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες στην Αλβανία η κα Μπακογιάννη δήλωσε:
" Διαφαίνεται πως η κατάσταση ηρεμεί και ελπίζω ότι θα τεθεί υπό απόλυτο έλεγχο. Τέτοια φαινόμενα βλάπτουν την δημοκρατία και η ελληνική κυβέρνηση θα πρέπει να δείξει ουσιαστικό ενδιαφέρον".
Στην Κακκαβιά η κυρία Μπακογιάννη είχε συναντήσεις με τον αντιπρόεδρο του Αλβανικού Κοινοβουλίου, Βαγγέλη Τάβο, τον Κώστα Μπάρκα πρώην υπουργό Εργασίας και στελέχη της ελληνικής μειονότητας.

No comments: