Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 26, 2011

Αλβανία: Οι διαδηλώσεις θα συνεχιστούν

http://www.insideinfo.gr/article/7787/alvania-oi-diadeloseis-tha-sunehistoun
Τετάρτη, 26 Ιανουαρίου 2011 11:42,
Ο αρχηγός του αντιπολιτευόμενου Σοσιαλιστικού Κόμματος της Αλβανίας, Έντι Ράμα, τόνισε ότι δεν σκοπεύει να ματαιώσει την προγραμματισμένη για την Παρασκευή διαδήλωση, που οργανώνεται από τα κόμματα της αντιπολίτευσης.
Αλβανία: Οι διαδηλώσεις θα συνεχιστούν

«Κάθε πολίτης έχει την ελευθερία να εκφραστεί σε μία συγκέντρωση διαμαρτυρίας. Εμείς θα τιμήσουμε τη μνήμη των θυμάτων της κυβερνητικής βίας, καθώς αθώοι διαδηλωτές σκοτώθηκαν», τόνισε χθες ο κ. Ράμα, σε δηλώσεις του σε τηλεοπτικό σταθμό, καλώντας όλους τους πολίτες να συμμετάσχουν στη διαδήλωση της Παρασκευής.

«Μπορούμε ειρηνικά να ανοίξουμε το δρόμο για το μέλλον μας», πρόσθεσε ο κ. Ράμα.

Ο Αμερικανός πρέσβης στα Τίρανα, Αλεξάντερ Αρβίζου, στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου με τη γενική εισαγγελέα της Αλβανίας, Ίνα Ράμα, ζήτησε από τον πρωθυπουργό της Αλβανίας, Σαλί Μπερίσα, και τον ηγέτη της αντιπολίτευσης, Έντι Ράμα, να ακυρώσουν τις προγραμματισμένες διαδηλώσεις τους, για το Σάββατο και την Παρασκευή αντίστοιχα.

Η γενική εισαγγελέας της Αλβανίας ζήτησε επισήμως τη βοήθεια των ΗΠΑ στις έρευνες για τα γεγονότα της 21ης Ιανουαρίου, όταν στη διαδήλωση που διοργάνωσε η αντιπολίτευση έχασαν τη ζωή τους τρεις διαδηλωτές.

No comments: