Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 28, 2011

Gazetari qe filmoi vrasjen: Jam kercenuar direkt nga kryeministri

Nga

Gazetari qe filmoi vrasjen: Jam kercenuar direkt nga kryeministri

Artan Hoxha, një nga gazetarët që ndoqi nga afër demonstratën e 21 janarit, ka rrëfyer në emisionin “Top Story” momentet e para të ngjarjeve tragjike.

“Ka pasur pjesëtarë civilë të policisë që kanë qenë para kordonit policor dhe kanë ndërhyrë në disa momente. Para se të fillonte demonstrata kishte një prani të madhe të policisë së rendit dhe grupeve të gatshme. Prapa kryeministrisë ishin forcat e FNSH-së”, ka treguar Hoxha.

Sipas tij, në momentet e para kur protestuesit ishin mbledhur para kryeministrisë, ka qenë një grup që po shkaktonte trazira, të cilin policia nuk arriti ta bllokonte.

“Para se të niste konflikti është dukur një grup personash që janë aktivizuar para kordonit. Por trupat e policisë nuk e kanë menaxhuar dot këtë grup. Kur forcat e FNSH-së kanë ndërhyrë i kanë parë trupat e policisë ta marrin teritorin pa këmbëngulur për shpërndarjen e protestuesve”, ka deklaruar Hoxha.

Më pas, ka thënë reporteri, ka qenë ndërhyrja e gardistëve ajo që ka qenë fatale për protestuesit. “Pastaj policia u tërhoq dhe ia la vendin gardës. Gardistët qëlluan në ajër me kallashnikov për të trembur protestuesit”, ka thënë Hoxha.

Ai ka shtuar më tej se që nga dita kur publikoi pamje ekskluzive të demonstratës ka marrë kërcënime, fillimisht nga kryeministri dhe më pas nga elementë të tjerë.

“Kryeministri i vendit më ka kujtuar si cakallin e sigurimit të shtetit. I them kryeministrit se kur është rrëzuar regjimi komunist kam qenë vetëm 15 vjec dhe s’mund të kem qenë bashkëpunëtor i tij. Gjithashtu, nga momenti kur publikova pamjet unë nuk mund të komunikoj lirisht me punonjësit e administratës shtetërore. Jam kërcënuar me telefon dhe më ka ardhur një zarf me 2 plumba 9mm, që përdoren nga garda. E kam marrë si një mesazh që unë të mos dëshmoj ato që kam parë”, ka shtuar Hoxha.

No comments: