Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 28, 2011

Selanik, protestë e emigrantëve shqiptarë

Nga

Selanik, protestë e emigrantëve shqiptarë

Rreth 300 emigrantë shqiptarë nga Selaniku, Veria, Kavala, Halkidhikia dhe zona të tjera të Greqisë së veriut janë mbledhur në mesditën e së enjtes në qendër të qytetit, në një miting-protestë për të nderuar kujtimin e të vrarëve të 21 janarit në Tiranë.

Pasi kanë mbajtur një minutë heshtje për viktimat, ata kanë marshuar drejt konsullatës së përgjthshme të Shqipërisë në Selanik, duke mbajtur pankarta në duar e duke hedhur parrulla, me anë të të cilave dënonin dhunën shtetërore, kërkonin ndalimin e saj, largimin e qeverisë Berisha dhe vendosjen e drejtësisë në vend.

“Jemi këtu për të nderuar martirët që sakrifikuan jetën për ëndrrat e shqiptarëve. Jemi shqiptarë dhe Shqipëria na dhimbset më shumë se atyre politikanëve që vrasin shqiptarët”, ka deklaruar Artur Porpollogu, kryetar i shoqatës “Solidariteti i Emigrantëve”.

“Ne kërkojmë demokraci të vërtetë dhe të drejtat e njeriut. Jo gjak”, ka thënë pas tij emigrantja Violeta Prifti. “I bëjmë thirrje SHBA dhe BE që të mos shohin me një krah të syzeve, por me të dy krahët”, është shprehur më tej Vasil Melo.

Më pas ata kanë tentuar t’i dorëzojnë një peticion konsullit të përgjithshëm të Shqipërisë në Selanik, me anë të të cilit kërkonin t’i transmetonte kryeministrit Sali Berisha qëndrimin dhe opinionin e tyre për ngjarjet e 21 janarit. “Ne shqiptarët këtu në Selanik jemi kundër vrasjes së shqiptarëve në Shqipëri”, ka thënë një aktiviste.

Mitingu i protestës së emigrantëve shqiptarë ishte organizuar nga shoqatat “Progresi”, ”Omonia”, ”Solidariteti i Emigrantëve”, “Miqësia shqiptaro-greke” dhe “Lidhja e Shoqatave në Greqi”. Pasi nuk janë lejuar nga forcat e policisë të dorëzojnë peticionin, emigrantët kanë marshuar në qendrën e qytetit dhe janë shpërndarë qetësisht.

No comments: