Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 28, 2011

Si mund të anulohet protesta e një pjese të madhe të shoqërisë që mendon se ndjehet keq?

Protestat nuk anulohen

Nga

Protestat nuk anulohen

Si mund të anulohet protesta e një pjese të madhe të shoqërisë që mendon se ndjehet keq? Në ç’libra diplomacie mund ta shënojmë këtë të fundit që po eksperimentohet në Shqipëri nga përfaqësues të demokracive perëndimore? Protesta është fidani i parë që lind aty ku dashurohet demokracia dhe në Shqipëri kërkohet që të mos protestohet. Ky është një turp që po e gëlltisim të gjithë, është një gjuhë që s’përdoret në asnjë vend të NATO-s. Atëherë diplomacia perëndimore mendon se ne jemi ende në guvat prehistorike të shtetformimit? Në vend që t’i kërkohet Shtetit të bëjë Shtetin dhe të mos shkrepë këmbëzat e amrëve si një trup pa kokë në mes të njerëzve, imponohet të anulohen protestat. Protesta është institucion i shenjtë në demokarci, ndërsa Berisha pranoi. Ai që s’pranon të hetohen njerëzit që qëlluan mbi njerëzit, që quan opozitë, media, Shish, prokurori puçistë, s’e ka për gjë gjë të thotë: Lëre, s’po protestojmë. Në fakt protesta për të thënë që jemi të lumtur, prapë, vetëm në Shqipëri mund të organizohen, me militantizëm si në kohën e Enverit.
Policia Shqiptare, me miliona euro investime, trajnime, bërë nga vendet e NATO-s, deklaron se s’është në gjendje të garantojë sigurinë e protestës! Si do ta merrnim vesh se në Iran studentët jetojnë keq dhe kundërshtojnë Ahmadinexhadin, pa protestat? Si do ta merrnim vesh se në Tunizi, Algjeri e Egjipt njerëzit vuajnë, pa protestat? Sidomos, ne shqiptarët, kokëulur për aq vite diktature, nuk duhet të lejojmë askënd të na thotë: mos protestoni. Nuk duhet ta pranonte këtë gjë Kryeministri e kreu i opozitës në emër të asaj historie që shumë shqiptarë kanë shkruar për të protestuar.
Policia shqiptare deklaroi se protesta e opozitës, cënon sigurinë kombëtare. Deri tani, të cënuar janë 3 njerëz të paarmatosur në mes të buleëvardit e në mes të ditës.

No comments: