Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 27, 2011

Kur shkruajne ne gazete Flutrat

Flutra Acka....mendon se fajin e ka fshatari qe nuk e siguroi lopen qe ja vodhen e jo hajduti...
E ka fajin Rama qe i thirri njerezit ne demonstrim dhe jo ai qe i qelloi per vdekje.
O zot, kur do clirohemi nga keto flutura truthara? (marre nga nje koment ne blog)

Shqip
......Edi Rama e tradhtoi atdheun, sepse e bëri pjesë të show-t të madh të përbotshëm, që pa “me zë e me figurë” se ç’bëhet ende në një vend që po përpiqet të bindë Europën se çoç po bën me demokracinë e vet. Duke bërë këtë, Edi Rama mendoi se ia shkërmoqi edhe pozitës zellin dhe ia dogji kartat e “integrimit” në dorë. Por në fakt, ai tradhtoi ëndrrën tonë europiane dhe ata që humbin nuk janë politikanët, por ne. Madje-madje, për ta (politikanët), të qenët në Europë ka të ngjarë të jetë fundi i pashallëqeve të tyre, ndaj edhe nxitojnë t'i kenë sa më të mëdha dhe t'i bëjnë me letra, që kur të jenë në Europë, të jenë me tapira.

No comments: