Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 25, 2011

Φθιώτιδα: Νεκρός ληστής αλβανικής καταγωγής μετά από καταδίωξη


Τέσσερα άτομα, που νωρίτερα είχαν πραγματοποιήσει διπλή ένοπλη ληστεία στο Μώλο Φθιώτιδας, συνελήφθησαν μετά από επεισοδιακή καταδίωξη στην Εθνική Οδό, ενώ συνεργός τους τραυματίστηκε θανάσιμα κατά την ανταλλαγή πυρών με αστυνομικούς.

Πιο συγκεκριμένα, όπως έγινε γνωστό από την Αστυνομία, οι δράστες πραγματοποίησαν λίγο μετά τις 9.30 το πρωί διπλή ένοπλη ληστεία στην Αγροτική Τράπεζα και στα ΕΛ.ΤΑ. Μώλου. Οι πέντε άνδρες, αλβανικής καταγωγής, εισέβαλαν αρχικά στα ΕΛΤΑ φορώντας κουκούλες και με την απειλή όπλων απέσπασαν από τους υπαλλήλους ποσό περίπου 2.000 ευρώ. Εν συνεχεία κατευθύνθηκαν στο υποκατάστημα της ΑΤΕ, στην πλατεία του Μώλου, όπου την ώρα που οι υπάλληλοι χρηματαποστολής ετοιμάζονταν να παραδώσουν σάκους με χρήματα, πήραν περίπου 20.000 ευρώ και διέφυγαν με κλεμμένα οχήματα με κατεύθυνση την εθνική οδό.

Λίγο αργότερα, σε μπλόκα αστυνομικών εντοπίστηκε αρχικά κοντά στο Ακραίφνιο και στη συνέχεια στον παράδρομο της Εθνικής οδού στο 87ο χλμ. (κοντά στη διασταύρωση των Θηβών) ύποπτο όχημα, στο οποίο, όπως διαπιστώθηκε επέβαιναν οι πέντε δράστες.

Βλέποντας τους αστυνομικούς, οι δράστες άνοιξαν πυρ εναντίον τους με καλάσνικωφ και οι αστυνομικοί ανταπέδωσαν τους πυροβολισμούς τραυματίζοντας τους δύο, από τους οποίους ο ένας εξέπνευσε κατά την μεταφορά του στο νοσοκομείο της Θήβας. Ακολούθησε καταδίωξη του οχήματος από άνδρες της ΟΠΚΕ Φθιώτιδας στην Εθνική Οδό.

Μετά από ανθρωποκυνηγητό, η ομάδα των ληστών συνελήφθη λίγο πριν τα διόδια Τραγάνας, ενώ στην κατοχή τους βρέθηκαν δύο όπλα καλάσνικωφ.

No comments: