Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 04, 2011

Nicolas Gage: regjistrimi i pritshem i popullsise jane ceshtje qe duhet te shqetesojne te gjithe minoritetin

Gjate nje konference per shtyp nga fshati minoritar Sofratike Geixh i kerkoi minoritetit grek ne Shqiperi te bejne shume kujdes me zgjedhjet lokale dhe procesin e regjistrimit te popullsise mbi baze etnie dhe perkatesie fetare. Zgjedhjet lokale dhe regjistrimi i pritshem i popullsise jane ceshtje qe duhet te shqetesojne se afermi te gjithe minoritetin u shpreh Geixh duke shtuar se greket ne Shqiperi kerkojne vetem drejtesi. Cdo qytetar ka te drejte te deklarohet ashtu sic ndihet etnikisht dhe njeherazi mund te deklaroje edhe perkatesine fetare. Shpresoj qe kete here procesi te jete i drejte dhe regjistrimi te mos zvogeloje numrin e grekeve qe jetojne ne kete vend nen pretendimin e mungeses se tyre fizike ne banesa u shpreh Geixh.

Duke folur dhe per ceshtjen came Geixh u shpreh se ajo nuk mund te behet objekt i bisedimeve mes dy shteteve pasi eshte nje ceshtje europiane. Pas Luftes se Dyte Boterore rreth 14 milione banore te kontinentit u debuan prej vendeve te tyre te lindjes per shkak se bashkepunuan me nazizmin ku ketu hyjne edhe camet. Une nuk mund te them nese kjo eshte e drejte apo e gabuar por mendoj se nuk mund te marre zgjidhje per momentin , u shpreh Geixh. Me nje pervoje ne gazetarine investigative boterore mjaft i njohur si mbeshtetes i ceshtjes greke ne Shqiperi Geixh ishte dje ne zonen minoritare ne jug te vendit me qellim mbeshtetjen ndaj MEGA-s. Ai eshte rikthyer ne Dropull pas nje mungese afro trivjecare ne Shqiperi pasi per nje kohe te gjate ishte konsideruar si person i padeshiruar per autoritetet shteterore vendase. Zoti Geixh nga fshati Sofratike gjate nje konference per shtyp shprehu shqetesim per gjendjen ne te cilen ndodhet klasa politike minoritare e cila gjendet e percare plotesisht. Duke komentuar situaten aktuale politike ne Shqiperi ai e cilesoi ate shqetesuese dhe jo ne harmoni me hapat e hedhur deri tani nga Shqiperia. Geixh nuk ngurroi te pershendeste formimin e subjektit te pare politik mbi baza etnike.No comments: