Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 04, 2011

Εκκληση για κοινή δράση για την απογραφή των Βορειοηπειρωτών στην Αλβανία


http://palmosbh.blogspot.com/
Η απογραφή του πληθυσμού στην Αλβανία και οι επομενες εκλογές οι οποίες πιθανόν να είναι και διπλές έχουν ιστορικό χαρακτήρα για το παρόν και το μέλλον της Ε.Ε.Μειονότητας, ανεξαρτήτως το που βρίσκονται τα μέλλη της σήμερα.

Προσοχή σε όλους, από τον απλό ομονίτη και έλληνα, έως και στους ιθύνοντες που έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη και κρίνοντε, να κάνουν το μέγιστο δυνατόν, ώστε να παραβρεθούμε όλοι, απολύτος όλοι, να δηλώσουμε την ελληνική εθνικότητά μας και να ψηφήσομε σύσσωμα για τους δικούς μας υποψήφιους.
Ποιοί θα είναι αυτοί οι δικοί μας, να το βρούμε πριν θα έρθει η ώρα αυτή, με την κοινή διαβούλευση όλων των φορέων πρώην και νυν, υπό την στενή παρακολούθηση και την συνεργασία καλής συνενόησης με το εθνικό κέντρο.
Μακριά από λονταρισμούς και τάσεις καρεκλοκενταυρίας.
Μακριά από άλλα κέντρα, γνωστά πλέον για τις δικές τους επιπροές και προτιμήσεις, οι οποίοι αν θέλουν να συμβάλουν και βοηθήσουν, ευχαρίστως να το κάνουν, αλλά με ανοιχτό τρόπο προς όλους.

Η Ελλάδα, για όσους υποτιμήσουν και δίξουν έλληψη ενδειφαίροντος, δεν έχει τίποτε άλλο να πράξει, από το να τους αφεραίσει, ότι σήμερα χαίρουν, από τα διάφορα επιδόματα και συντάξεις κλπ.
Είναι περισσότεροι από 180000 που έχουν Δελτίο Ταυτότητας ομογεννών, έλληνες και βλάχοι, δροπολιτες, βουρκάροι, χειμαριώρες και λιποί, με συντάξεις , επιδόματα, βιβλιάρια υγείας κλπ.

Ιδού λοιπόν η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Με απεριόριστη αγάπη και απετούμενο σεβασμό προς όλους

Κώστας Μακαριάδης
Τεως Βουλευτής "ΟΜΟΝΟΙΑΣ

No comments: