Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 14, 2011

OMONIA: ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

post by perdiki{perdiki@otenet.gr]

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ "OMONOIA"
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK "OMONIA"
DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA "OMONOIA"


ʼAγιοι Σαράντα 11/02/2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Εν αναμονή της ελεύθερης απογραφής πληθυσμού και ακινήτων στην Αλβανία, μερίδα του Αλβανικού τύπου και άλλα κέντρα που δεν μπορούν να κατανοήσουν το πνεύμα της σύγχρονης εποχής, ανακαλύπτουν ανύπαρκτα θέματα και καλλιεργούν φαντάσματα για να συντηρούν κλίμα εντάσεων στη συνύπαρξη των κοινοτήτων μας και στις Ελληνοαλβανικές σχέσεις.
Σειρά αυτή τη φορά είχε ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στην Κορυτσά, ο οποίος ως επίσημος καλεσμένος στην επέτειο των 20 χρόνων του Παραρτήματος της Οργάνωσης μας στην Κορυτσά, χαιρετώντας την εκδήλωση έκανε μια αυτονόητη έκκληση στους παρόντες Έλληνες για συμμετοχή στην απογραφή δηλώνοντας με παρρησία ο καθένας αυτό που αισθάνεται.
Η παρουσία του Ελληνισμού στην Κορυτσά και τη Μοσχόπολη είναι κάτι παραπάνω από δεδομένη και ιστορικά τεκμηριωμένη. Παρόλο που η περιοχή δέχτηκε τις μεγαλύτερες πιέσεις αφομοίωσης στο παρελθόν, κανένας δεν μπορεί να τους εμποδίσει σήμερα να δηλώσουν αυτό που αισθάνονται. Οι άμεσοι και έμμεσοι εκβιασμοί, δεν έχουν καμία σχέση με το σύγχρονο πνεύμα και δε συνάδουν με την Ευρωπαϊκή πορεία της Αλβανίας.
Η Δημοκρατική Εθνική Ελληνική Μειονότητα "ΟΜΟΝΟΙΑ" αλλά και το σύνολο της Ελληνικής Μειονότητας, δεν αποτέλεσαν ποτέ πρόβλημα και απειλή για το Αλβανικό κράτος αλλά παράγοντα ειρήνης και ανάπτυξης ενώ το Ελληνικό κράτος είναι ο βασικότερος σύμμαχος της Αλβανία, στην ενταξιακή πορεία των Ευρωατλαντικών συμμαχιών, ως εκ τούτου δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την "ανησυχία" των ανωτέρω κέντρων.
Θα περιμέναμε ο Αλβανικός τύπος να ήταν υπέρμαχος της ελεύθερης απογραφής, επικριτικός προς στους αρμόδιους φορείς καθώς ελάχιστους μήνες πριν την απογραφή δεν ανακοινώνουν τον τρόπο και το τελικό ερωτηματολόγιο και όχι να διοχετεύει ανθελληνικό μένος στην κοινή γνώμη.
Η Δ.Ε.Ε.ΕΜ. "ΟΜΟΝΟΙΑ", πιστή στο όραμα για ειρηνική συνύπαρξη των κοινοτήτων μας, θα συνεχίσει να αγωνίζεται και να αποτελεί παράγοντα ειρηνικής συνύπαρξης, απαιτώντας παράλληλα τον αντίστοιχο σεβασμό της Ελληνικής Μειονότητας.

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: