Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, February 10, 2011

TV-klan Deklarimi i kombesise dhe fese-te drejta te saksionuara nga karta e te drejtave te njeriut - konsiderohen antikushtetuse

http://www.tvklan.tv/emisioni.php?id=2781
Στις Πέμ., 10/02/11, ο/η worcepirotiko@aol.com έγραψε:

Θέμα: Opios mpori?
Προς: Dimo12@aol.com, spillia1996@verizon.net
Ημερομηνία: Πέμπτη, 10 Φεβρουάριος 2011, 2:44

Me liga logia, mporite na mou pite ti lene? Propandos afti pou kathontai apo tin aristeri plevra

Apantisi:
Me liga llogia, se ena panel stin tileorasi simeteheyn
Shpetim Idrizi - bouleftis ton camidhon
Kreshnik Spahiu - anaplirotis dieythintis toy Anonato Simboylio Dikaosinis
Henri Cili - Diefthintis efimeritha "mapo"
Thoma Mico - proin bouleytis tis Omonias
Panajot Barka - Proin bouleftis tis omonias
Stavri Marko - dimosiografo apo tin Xeimara.

Olo to thema einai oti simfona me to Kreshnik Spahiu kai Shpetim Idrizi einai antisintagmatiko i eleytheri dhillosi tis ethnikotitas kai tis thriskias poy anamenete na ginei ton aprilio. Malista o Kreshik Spahioy katadikazei kapies apofaseis dikastirion stin Koritsa o poy elines poy toys exoyn allaksei tin ethnikotita stin epoxi toy Hoxha zitane na ksanaparoyn tin dhiki toys ethnikotita.

Ara o albanismos ethnikismos exei anapsi tis bataries me stoxo ton elenismo kai theoroyne antisintagmatiko tin ekfonisi toy proksenoy stin korista o poy entharine toys ellines ekei na mi foboyun na dhillosyn tin ethnikotita toy. Episeis o Kreshnik Spahiu katadhikase kai ton Nick Gaxhe po entharine toys ellines gia na simetexoyn stin dhillosi xoris fovo.

Me alla llogia mia gnosti istoria allbanon. Oi proin ekprosopoi tis omonias kai o himareos ypostirizan opos eprepe oti einai sintagmatiko dikeoma gia na dhillosoyn eleythera tin katagogi toys.

No comments: