Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 29, 2011

Humor nga shekulli

A nuk te vjen per te qeshur qe reagohet nga kuq-e zi ne Vlore, kunder Bollanos ne Himare, per ambientin ne Himare te cilen e prishin firmat e ndertimit me te cilet Bollano eshte ne lufte te paprere dhe prandaj sulmohet cdo dite se kontribon ne rujtjen e Himares nga pasunaret e rinj te pangopur ?


Aleanca Kuq e Zi në Vlorë: Bollano rrënoi perlën e bregdetit shqiptar

Shekulli Online | 29/03/2011

Sot në qytetin e Vlorës Aleanca Kuq e Zi ka zhvilluar një protestë kundër kryetarit të bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, ndaj të cilit sot do të zhvillohet procesi gjyqësor me akuzat për korrupsion.


Aleanca Kuq e Zi tha se "patriotizmi grek është bërë strehë e korrupsionit për Bollanon, i cili rrënoi perlën e bregdetit shqiptar".

"Gerti Peshkëpia udhëheqësi i Aleancës Kuq e Zi ka theksuar se inkurajojmë drejtësinë të veprojë në mënyrë të paanshme. Bollano është i korruptuar dhe duhet të përballet me ligjin. Ka mbi dhjetëra akuza për korrupsion dhe është kryetar bashkinë, ndërsa një që vjedh një celular rri në burg".

Drejtues të Aleancës Kuq e Zi kërkuan drejtësi, duke theksuar se askush nuk është mbi ligjin.


Ndërkohë, qindra studentë u antarsuan në këtë aleancën, e cila do të jetë nesër në qytetin e Pogradecit.

No comments: