Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, April 20, 2011

Συνάντηση του Δημάρχου της Χειμάρρας, Βασίλη Μπολάνου με τους νέους Χειμαρραίους


Σε ενθουσιώδες κλίμα πραγματοποιήθηκε η συνάντηση του Δημάρχου της Χειμάρρας, Βασίλη Μπολάνου με τους νέους Χειμαρραίους που ζουν στην Αθήνα. Η εκδήλωση ξεκίνησε με την τήρηση ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου
Αριστοτέλη Γκούμα.
Στην κατάμεστη αίθουσα του ξενοδοχείου ΤΙΤΑΝΙΑ, παραβρέθηκαν περισσότεροι από
διακόσιοι νέες και νέοι από την Χειμάρρα οι οποίοι ενημερώθηκαν από τον δήμαρχο, Βασίλη Μπολάνο, για τα έργα πνοής που έχουν πραγματοποιηθεί ή βρίσκονται σε εξέλιξη στον Δήμο και πως αυτά συντελούν στην δημιουργία νέων προοπτικών για την ανάπτυξη της περιοχής.

Ιδιαίτερα ενθαρρυντικές ήταν οι ομιλίες των νέων που αποφάσισαν να ασχοληθούν ενεργά με τα κοινά του Δήμου, όπως ο Μάρκος Μενίκος με σπουδές στην Ελλάδα, που ζει και εργάζεται πλέον μόνιμα στην Χειμάρρα ως Μηχανολόγος Μηχανικός, ο Μιχάλης Δημογιάννης (Μηχανολόγος Μηχανικός) και ο πρόεδρος της Αδελφότητας Δρυμαδιωτών, Αντώνης Νέτσος (Δικηγόρος).

Την συγκέντρωση χαιρέτησε επίσης ο Πρόεδρος του ΚΕΑΔ, Βαγγέλης Ντούλες. Τον λόγο έλαβαν και άλλοι νέοι από την Χειμάρρα όπως ο Στέλιος Μπολάνος, αλλά και νέοι
από την ευρύτερη περιοχή όπως ο Κοσμάς Καίσαρης από το Κηπαρό και ο Πέτρος Τσάνης από το Κούδεσι. Οι νεολαίοι που πήραν τον λόγο εξέφρασαν την αμέριστη συμπαράστασή τους, ενώ εστίασαν τόσο στις προοπτικές ανάπτυξης της περιοχής, όσο και στην εθνική σημασία της διοίκησης του Δήμου από τον συνδιασμό της ΟΜΟΝΟΙΑ, ως εκπρόσωπο του Ελληνισμού.

No comments: