Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 14, 2011

ΔΗΛΩΣΗ του βουλευτή ΠΑΣΟΚ Ν. Ιωαννίνων κ. Μιχάλη Χρ. Παντούλα ενόψει των αυτοδιοικητικών εκλογών στην Αλβανία σε σχέση με την Εθνική Ελληνική Με


12.4.2011

Οι επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές στη φίλη και γείτονα χώρα Αλβανία προσλαμβάνουν ιδιαίτερη σημασία για δύο κυρίως λόγους. Ο πρώτος συνδέεται με την ενδυνάμωση των δημοκρατικών θεσμών, ενόψει μάλιστα των προσπαθειών που καταβάλλει η χώρα αυτή για την ενσωμάτωσή της στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ο δεύτερος, λόγω της ιδιαιτερότητας της συγκεκριμένης εκλογικής αναμέτρησης σε σχέση με την εκεί διαβιούσα Εθνική Ελληνική Μειονότητα.
Η Ελλάδα παρακολουθεί με ενδιαφέρον τη διαδικασία, καθώς η παρατεταμένη πολιτική όξυνση στην Αλβανία συνδέεται, δυστυχώς, από ένα αδικαιολόγητο κλίμα ανθελληνισμού, που καλλιεργείται από μέσα ενημέρωσης και συντηρείται από πολιτικές δυνάμεις στο πρόγραμμα των οποίων περισσεύει ο εθνικιστικός και αλυτρωτικός λόγος.
Για τον Ελληνισμό της Αλβανίας και την οργάνωση που τον εκπροσωπεί, την "ΟΜΟΝΟΙΑ", η ανάδειξη των νέων τοπικών αρχών έχει σπουδαία σημασία. Η υπερψήφιση των συνδυασμών της "ΟΜΟΝΟΙΑΣ" θα καταστήσει ισχυρή την πολιτική παρουσία του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού στα κέντρα λήψης των αποφάσεων, συμβάλλοντας πολλαπλώς στην επίλυση των καθημερινών προβλημάτων των Ομογενών και την ενίσχυση της παρουσίας τους στις πατρογονικές εστίες.

No comments: