Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, April 16, 2011

Λαζαρης-Επαφες στην Αθηναsent by Δημήτρης Λάζαρης [lazaris.himara@gmail.com]

Ο Υποψήφιος του Κόμματος των Ελλήνων για τον δήμο της Χειμάρρας, Δημήτρης Λάζαρης, συναντήθηκε χθες (15/4) με τον πρόεδρο των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα, κο. Ελευθέριο Γείτονα και συζήτησαν τα προβλήματα και τις προοπτικές της ελληνικής εκπαίδευσης στην Χειμάρρα. Ο Δημήτρης Λάζαρης παρουσίασε την κατάσταση όσον αφορά το ελληνικό σχολείο της Χειμάρρας και ο κύριος Γείτονας έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον και δεσμεύτηκε να βοηθήσει τόσο σε υλικοτεχνική υποδομή όσο και σε τεχνογνωσία ώστε η ελληνική εκπαίδευση στην Χειμάρρα να προχωρήσει σε νέο επίπεδο. Ο κύριος Γείτονας έχει ήδη προχωρήσει στην δωρεά ενός σχολικού λεωφορείου αλλά η αδράνεια της σημερινής δημοτικής αρχής το έχει αφήσει στο τελωνείο της Κακαβιάς στερώντας από τα παιδιά της Χειμάρρας την δυνατότητα ασφαλούς μετακίνησης και από το σχολείο ένα δικό του λεωφορείο το οποίο θα μείωνε το κόστος ώστε να πληρωθούν επιτέλους και οι μη Ελλαδίτες δάσκαλοι που παραμένουν για μήνες απλήρωτοι.sent by [azaris.himara@gmail.com]
Με το λιοντάρι της Χειμάρρας, πρόεδρο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών συναντήθηκε ο υποψήφιος του κόμματος των Ελλήνων για τον δήμο της Χειμάρρας, Δημήτρης Λάζαρης. Σε εγκάρδιο κλίμα συζητήθηκαν τα θέματα του τόπου μας. Ο Πύρρος επιβεβαίωσε το αμείωτο ενδιαφέρον του για την Χειμάρρα και δήλωσε πως θα είναι παρόν προσφέροντας την βοήθειά του όπου μπορεί για την ανάπτυξη του δήμου.

No comments: