Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, April 30, 2011

Vote for Vasilios Bollanos on May 8 for Mayor of Himara

sent by

April 14, 2011

"THE HIMARA COMMUNITY OF AMERICA"Dear friends,

As you all know, the elections for mayor of Himarra will take place on May 8, 2011. This year, as in the past is a very important election for the people of Himarra. Our community continues to face extraordinary difficulties and challenges, from infringement of our citizens' rights to self determination, to economic underdevelopment, to property rights issues, to pressure from outside forces on our area. We need a candidate for mayor who will put the interests of our people first and will work towards finding solutions for our issues, with the goal of shaping a brighter future for our people and our area.

We 'The Himarra Community of America" throw our support to Vasilios Bollanos for Mayor of Himarra. He has demonstrated his commitment to our values and our issues through his ceaseless efforts on our peoples' behalf. We believe he is the right candidate at this important juncture who defends our rights, our beliefs and is the right candidate who can truly carry us into the future.We ask our brothers and sisters, our relatives and friends and our "PATRIOTES" to vote for Vasilios Bollanos on May 8 for Mayor of Himara.Sincerely

"The Himara Community of America"


No comments: