Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, May 10, 2011

Stefaneli: Protagonisti i rradhes -Llazari i Meges e kreu misionin e tij

mendime nga stefaneli@yahoo.gr

Ndonse dy partite qe perfaqesojne minoritetin grek ne Himare moren shumicen e votave (1474+ 144 =1618), Goro i partise socialiste me 44 vota me pak (1574) del ne vendin e pare.

Fitorja e tij lidhet me disa faktore:

a) Nuk u perdor taktika nacionaliste e fushatave te mepareshme anti-Bollano nga Goro. Savo Prifti qe e perdori paksa mori pergjigjen e duhur, ndonse luan rol ketu edhe publiciteti negativ i partise ne fuqi si rezultat i vjedhjeve te votave te 2009.

b) Goro ne takimet e tij elektorale ne Athine ju drejtua ne gjuhen e tyre greqishte himarjoteve ashtu si dhe Lazari. Himarjotet preferuan intelektualin midis ofertes se nje intelektuali dhe dy masovikeve (Bollano dhe pretendenti per masovik Lazari).

c) Populli i Himares desheronte nje figure te re, duke deshmuar sencin e saj demokratik. Cdo figure, sado brilante te jete, konsumohet pas dy legjislaturash.

d) Marredheniet publike te Bollanos kishin rene ne nje pike te ulet si rezultat i luftes se perditeshme te shtypit shqiptar kunder tij por edhe si rezultat i nenevleftesimit qe ky vete i ka bere elektoratit himarjot: me kollaj ishte te takoheshe me Berishen se me Bollanon.

e) Protagonisti i dyte pas Goros eshte Llazari, funksionimi i te cilit si kal troje ishte i sukseshem. Edhe sikur te kete marre votat e sojit te vet, ato pergjithesisht ju zbriten kandidatit te partie kryesore te minoritetit grek.

d) Ndersa Berisha dhe Rama punonin me aleanca te gjera, dy partite e minoritetit grek punonin te pavarura, partia e madhe PDNJ ishte neglizhente ndaj Megas. Kjo eshte difekt i Dules, por eshte dhe merita e faktorit nacionalist shqiptar per te dobesuar helenizmin duke perdorur stilin agjenturor dhe stimuluar interesat klienteliste te te ashtuquajturve mega-helene (mega-zhuveliste).

e) E ashtuquajtura inteligjence e pavarur e Irakliut u var me se fundi tek partia socialiste, sic ishte e natyreshme, kjo lloj inteligjence tip Rakliu eshte produkt i partise socialiste dhe dha edhe ajo kontributin e vet kunder Bollanos.

f) ndryshimet demografike ne zonen e Himares ne disfavor te himarjoteve tani e tutje do ta bejne gjithmone e me veshtire fitoren e kandidatit te partise se minoritetit grek

Po te lejohej bashkimi i votave me marreveshje pas zgjedhjeve, sot do te ishte nenkryetar i bashkise Dhimiter Llazari (sipas stilit ilir meta)


Bashkia Himarë 15/15
Jorgo Goro "Aleanca për të Ardhmen": 1574 vota

Savo Prifti "Aleanca për Qytetarin": 560 vota


Vasillaq Bollano: 1472 vota
Dhimitër Llazari 144 vota

No comments: