Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, June 24, 2011

Ant1-προβολή της τουρκικής σειράς «Εζέλ»

fomperdikis dperdiki@otenet.gr
date
mailed-by

hide details 12:39 PM (48 minutes ago)

Ανοικτή Επιστολή προς ΑΝΤ1 Ελλάδος για την τουρκική σειρά “Εζέλ”

23 Ιουνίου 2011

Προς: Διοικητικό Συμβούλιο ΑΝΤ1 Ελλάδος
Αξιότιμοι κύριοι,

Ενώ πλησιάζει η 37η επέτειος της 20ης Ιουλίου, ημέρας μνήμης της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο, ο σταθμός σας προβαίνει στην προκλητική ενέργεια προβολής της τουρκικής σειράς «Εζέλ» η οποία περιλαμβάνει σκηνές από την κατεχόμενη Κύπρο.
Μέσω της σειράς διαφημίζονται ξενοδοχεία, καζίνο και παράνομες επιχειρήσεις των Κατεχομένων, οι οποίες δυστυχώς έχουν κτιστεί στις κλαπείσες ελληνικές περιουσίες μας. Παράλληλα, αποτελούν χορηγούς της σειράς, οι οποίοι προβάλλονται στους τίτλους τέλους των επεισοδίων.
Ως εκ τούτου, θεωρούμε απαράδεκτη και προσβλητική την προβολή μας τέτοιας σειράς, προπαντός όταν ο πόνος του Κυπριακού Ελληνισμού μετατρέπεται σε ψυχαγωγία μέσω των τηλεοπτικών σαπουνόπερων που γυρίζουν οι Τούρκοι. Ειδικά για την περίπτωση του «Εζέλ», πώς μπορεί ένας ελληνικός σταθμός να προβάλλει τέτοια σειρά, όταν αυτή γυρίζεται σε περιοχές όπου έγιναν αμέτρητα εγκλήματα κατά των Ελλήνων της Κύπρου όπως σφαγές αιχμαλώτων και αμάχων, βιασμοί, λεηλασίες και όταν πολλά από τα αυτά τα εγκλήματα όπως η καταπάτηση των περιουσιών μας καταντούν να διαφημίζονται μέσω του ΑΝΤ1;

Διερωτόμαστε δε, κατά πόσο ο ΑΝΤ1 έχει και αυτός μετατραπεί σε όργανο τουρκικής προπαγάνδας και της εθελούσιας υποταγής στους Τούρκους, η οποίαν κατ’ ευφημισμόν αποκαλείται ελληνοτουρκική φιλία. Η προβολή της σειράς αποτελεί προσπάθεια απενοχοποίησης των εγκλημάτων που διέπραξε και διαπράττει η Τουρκία εδώ και 37 χρόνια στο νησί μας και παράλληλα προσπαθεί να κατευνάσει και να απονευρώσει εθνικά τους Έλληνες στο μείζον θέμα του Κυπριακού Προβλήματος.

Ένας σταθμός ο οποίος θέλει να χαρακτηρίζεται από δεοντολογική δημοσιογραφία, οφείλει να πράξει ακριβώς το αντίθετο. Προπαντός ως ελληνικός σταθμός, αντί των τουρκικών τηλεοπτικών ρομάντζων, οφείλατε να προβάλετε την πραγματική όψη της κατοχής στην Κύπρο, της προσφυγιάς, των εγκλωβισμένων, των αγνοούμενων, της βεβήλωσης των εκκλησιών μας και του συνεχούς τουρκικού εποικισμού. Η ευαισθητοποίηση των Ελλαδιτών σε αυτό το ζήτημα είναι υψίστης σημασίας και ταυτόχρονα αποτελεί ένα φόρο τιμή σε αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους στο μαρτυρικό νησί μας μαχόμενοι ενάντια σε μια άδικη και βάρβαρη τουρκική εισβολή.
Εν κατακλείδι, απαιτούμε τη διακοπή της προβολής της τουρκικής σειράς όπως και των άλλων τουρκικών παραγωγών, όσο η Τουρκία παραμένει ατιμώρητη και συνεχίζει να εγκληματεί εις βάρος του Κυπριακού Ελληνισμού. Επίσης, όσο συνεχίζεται η προβολή του «Εζέλ», εμείς θεωρούμε τον ΑΝΤ1 συνένοχο στα εγκλήματα των Τούρκων και φερέφωνο των συμφερόντων τους στο νησί μας. Οφείλετε να κατανοήσετε πως όσο συνεχίζεται η κατοχή στην Κύπρο και η τουρκική προκλητικότητα στον ελλαδικό χώρο, ΔΕΝ μπορούμε σε καμία περίπτωση, να μιλούμε για ελληνοτουρκική φιλία.

Εκ του ΔΣ,
Α.Φ.Κ. Τόλμη Ιωαννίνων

No comments: