Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 15, 2011

Aleanca Faq e Zi

Berisha për Aleancën Kuq e Zi: Është lëvizje faqezi

Kryeministri Berisha ka shigjetuar sot sërish Aleancën Kuq e Zi dhe indirekt nënkryetarin e KLD-së, Spahiu, për qëndrimet kritike ndaj ligjit për regjistrimin e popullsisë. “Disa qëndrime ndaj regjistrimit janë atavike. Në një shoqëri të lirë, grupet dhe organizatat kanë të drejtë të kenë qëndrimet e tyre, kanë të drejtë t’i shpallin pa asnjë lloj kufizimi, por kur këtë e bëjnë institucionet që në Kushtetutën e vendit janë të depolitizuara, kjo lëvizje nuk mund të quhet ndryshe veçse lëvizja faqezi. Ata keqpërdorin detyrën e lartë shtetërore për qëllime meskine personale”, është shprehur kryeministri gjatë një ceremonie për përurimin e qendrës së të dhënave për censusin, në të cilën ishte i pranishëm edhe ambasadori i BE-së në Shqipëri, Etore Sekui.

Në fjalën e tij, Berisha u shpreh se “regjistrimi është një akt themelor që do të bëjë të mundur që politikat e qeverisë shqiptare të jenë më të drejta dhe më të ndershme, pasi do të japë të dhëna të sakta mbi demografinë e rretheve dhe rajoneve, të dhëna të domosdoshme për një shpërndraje më të drejtë të të ardhurave dhe buxhetit”.

Sipas kryeministrit, pas përfundimit të procesit të regjistrimit, shqiptarët do të kenë se me çfarë të krenohen. “Ky regjistrim është një pasqyrë e kristaltë e përpjekjes dhe arritjeve të mëdha të shqiptarëve në këto vite lirie. Ata trashëguan nga 45 vjet diktaturë ndëshkimin me 750 mijë bunkerë. Ata në këto vite kanë ndërtuar vila dhe pallate më shumë se të gjitha breznitë e të gjitha kombeve. Kanë arsye të krenohen me të dhënat e këtij regjistrimi”, tha kreu i qeverisë.

Redaksia online

No comments: