Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, September 19, 2011

Ο Κώστας Γκιουλέκας για την επικείμενη απογραφή στην Αλβανία, (01/08/2011)

από το χρήστη Κωνσταντίνος Π. Γκιουλέκας - Konstantinos P. Gioulekas, Δευτέρα, 1 Αυγούστου 2011 στις 9:05 π.μ.

ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Π. ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ

Βουλευτής Α΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αν. Τομεάρχης Εξωτερικής Πολιτικής

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 01/08/2011

Ο Κώστας Γκιουλέκας για την επικείμενη απογραφή στην Αλβανία

Απαράδεκτη χαρακτήρισε την κίνηση της αλβανικής κυβέρνησης να ψηφίσει νόμο που προσπαθεί να αποτρέψει πολλούς Βορειοηπειρώτες να δηλώσουν την ελληνική καταγωγή τους στην επικείμενη απογραφή πληθυσμού που θα γίνει τον προσεχή Οκτώβριο στην Αλβανία ο αν.Τομεάρχης Εξωτερικής Πολιτικής της ΝΔ, βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Π. Γκιουλέκας.

Ο αν. Τομεάρχης έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις για το θέμα αυτό:

«Με μία πρωτοφανή νομοθετική πρωτοβουλία η αλβανική κυβέρνηση εφαρμόζει μεθόδους, προκειμένου πολλοί Βορειοηπειρώτες να μην εκφράσουν ελεύθερα την εθνική και θρησκευτική ταυτότητά τους στην επικείμενη απογραφή.

Είναι απαράδεκτο το γεγονός από τη μία η Αλβανία να ζητεί την βοήθεια της Ελλάδας για την είσοδό της στην Ευρωπαϊκή Ένωση και, από την άλλη, να ακολουθεί ψυχροπολεμικές πολιτικές, εκβιάζοντας τον βορειοηπειρωτικό Ελληνισμό και καταπατώντας τα δικαιώματά του.

Πως είναι δυνατόν να ψηφίζεται νόμος σύμφωνα με τον οποίο θα επιβάλλονται κυρώσεις σε όποιον αλβανό πολίτη δηλώσει κατά την απογραφή διαφορετική εθνικότητα και θρήσκευμα απ’ ότι έχουν καταγράψει τα ληξιαρχεία; Ο νόμος αυτός περιλαμβάνει και το διάστημα προ του 1990 όταν το τότε δικτατορικό καθεστώς του Εμβέρ Χότζα και του Ραμίζ Αλία είχε αλλάξει αυθαίρετα και χωρίς τη θέλησή τους την εθνικότητα σε χιλιάδες Βορειοηπειρώτες. Επιδίωξη αυτού του νόμου είναι να αποτρέψει χιλιάδες Βορειοηπειρώτες να δηλώσουν την ελληνική καταγωγή τους στην επικείμενη απογραφή πληθυσμού».

Παράλληλα, ο Κ. Γκιουλέκας τόνισε ότι η διαδικασία που προβλέπεται για την απογραφή τον προσεχή Οκτώβριο προκαλεί πολλά ερωτηματικά.

«Προκειμένου...», επισήμανε ο βουλευτής, «να εξασφαλιστεί η διαφάνεια και η αντικειμενικότητα της απογραφής πληθυσμού στην Αλβανία, ανάμεσα στα άλλα, απαιτείται:

-η παρουσία ξένων παρατηρητών κατά την διάρκεια της απογραφής, αλλά και κατά την καταμέτρηση και έκδοση των αποτελεσμάτων

-τα αποτελέσματα της απογραφής να καταχωρηθούν στα μητρώα των ληξιαρχείων, ώστε να αντικατασταθούν τα αρχεία του προηγούμενου αλβανικού καθεστώτος το οποίο αυθαιρέτως αφαίρεσε την ελληνική εθνικότητα από πολλούς κατοίκους αμιγώς μειονοτικών περιοχών

-να απογραφούν όλοι οι Αλβανοί πολίτες που κατοικούν στο εξωτερικό και να υπάρξει η δυνατότητα να συμπεριληφθούν στην απογραφή και άτομα, π.χ. υπερήλικες, ασθενείς, με στοιχεία που δηλώνουν οι οικείοι τους

-το έντυπο της απογραφής να είναι συντεταγμένο και στην ελληνική γλώσσα στις περιοχές όπου ζει η ελληνική μειονότητα

-η απογραφή να διαρκέσει περισσότερο από έναν μήνα, για να μπορέσουν να απογραφούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πολίτες

-κάθε πολίτης να παραλαμβάνει αντίγραφο του ερωτηματολογίου απογραφής που συμπλήρωσε

-να δημοσιοποιηθούν όλα τα αποτελέσματα της απογραφής».

Ο αν. Τομεάρχης Εξωτερικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας πραγματοποίησε, άλλη μια φορά, περιοδεία στη περιοχή του Αργυροκάστρου και σε άλλες περιοχές της Βορείου Ηπείρου το τριήμερο που πέρασε, από Παρασκευή 29 Ιουλίου έως Κυριακή 31 Ιουλίου 2011, όπου είχε συναντήσεις και επαφές με στελέχη της ελληνικής μειονότητας.

Από το Γραφείο Τύπου

No comments: