Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, October 06, 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ

From: Hlektra Kikh [mailto:elektra_kiki@yahoo.gr]
Sent: Tuesday, October 04, 2011 3:46 PM
To: perdikis.dim@cyta.gr
Subject:

Μετά τη χθεσινή εκδήλωση σχετικά με την ενημέρωση και την καταγγελία της διαδικασίας της περιώνυμης απογραφής, ο πρόεδρος της Ομόνοιας Βασίλης Μπολάνος και ο πρόεδρος του Κ.Ε.Α.Δ Ευάγγελος Ντούλες, συνέχισαν τις επαφές τους με αντιπροσωπεία δημοσιογράφων από όλα τα ελληνικά Μ.Μ.Ε. Στη συνάντηση παρευρέθησαν επίσης οι αντιπρόεδροι Γιώργος Τζομάκας, Θωμάς Γιάννης και τα μέλη της επιτροπής ενημέρωσης και επικοινωνίας Ηλέκτρα Κίκη και Έφη Σέλλιου.

Η συζήτηση κινήθηκε εκτενέστερα γύρω από το μείζον εθνικό ζήτημα της απογραφής, σχετικά με το οποίο οι πρόεδροι της Ομόνοιας - Κ.Ε.Α.Δ ανέλυσαν λεπτομερώς τους λόγους μη συμμετοχής στην τελευταία. Διευκρίνισαν ότι η εν λόγω διαδικασία δεν πληροί τους όρους με τους οποίους θα απεικονιστούν επακριβώς τα ζητήματα της δημογραφίας, αφού στοχεύει στην τεχνητή στατική μείωση της Ε.Ε. Μειονότητας.

Επί τάπητος τέθηκαν και άλλα ζητήματα που αφορούν την ελληνική κοινότητα όπως η εκπαίδευση, το ιδιοκτησιακό και η παρούσα πολιτική κατάσταση. Τα μέλη του Γενικού Συμβουλίου φρόντισαν να παραδώσουν ενημερωτικό υλικό με σημαντικές εκθέσεις επί των ανωτέρω ζητημάτων.

Οι πολιτικοί μας εκπρόσωποι ζήτησαν τη στήριξή τους για την καλύτερη προβολή του εθνικού μας ζητήματος, καλύπτοντας τα κενά που δημιουργούνται.

Ικανοποιημένοι έμειναν από την αναλυτική και τεκμηριωμένη ενημέρωσή τους οι καταξιωμένοι δημοσιογράφοι, δεσμευόμενοι ότι θα προβάλλουν το Βορειοηπειρωτικό ζήτημα.

Αθήνα, 3-10-2011

ΟΜΟΝΟΙΑ

No comments: