Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, January 09, 2012

Shekulli: Greqia hap tenderin për kërkim nafte pranë bregdetit shqiptar -Nje reagim i pa cenzuruar

Nuk e kuptoj çfare i intereson disave , se ku kerkon nafte apo gaz Greqia , brenda kufijve te saj , pa pasur apo krijuar probleme me Shqiperine , perderisa ekziston edhe nje mareveshje midis dy qeverive . Eshte e qarte qe ndodh si gjithmone , sapo permendet emri i Greqise , sulmojne nje pjese injorantesh , kush e kush te vjelle sa me shume vrer .

Te habit fakti qe kete e bejne edhe njerez qe jetojne aty prej 20 vjetesh , siç pohon i ashtuquajturi DETARI . Eshte gje e ulet , e turpeshme , eshte pabesi e mosmirenjohje , te hedhesh balte , te shash e te ofendosh popullin dhe vendin ku jeton e punon . Jetoj prej 21 vjetesh ne Evrope dhe vendin ku jam , e kam Atdhe te dyte , e dua me shpirt e nuk guxon kush te ma shaje , i hidhem ne fyt .

Sikur nje dite , te dy Atdhe-te e mij , te kishin ndonje kontradikte midis tyre , nuk do te flisnja , do te heshtnja , nuk mund te mbanja anen e asnjerit . Nuk eshte burreri e fisnikeri , qe shume shqiptare , si DETARI me shoke , shkuan ne Greqi kembe zbathur e bytheçjerre , qe me paret e grekut ndertuan vila ne Shqiperi e tani shetisin me benz , te shajne , urrejne e pergojojne greket

. Njerez te tille pa karakter e te pa bese ( jane kryesisht myslymane ) , nuk i vlejne askujt . Ti DETARI , e perdor si fjale fyese ndaj LEONIDHES SE SPARTES , kur e quan grek , duke haruar qe ky , minimumi eshte nje kompliment . Megjithate LEONIDHA I SPARTES , mesa e njoh une, te cilit i kerkoj falje qe po i cenoj privatesine e tij , nuk eshte aspak grek , as minoritar , por eshte shqiptar , korçar , kristjan dhe jeton si zoteri ne te ashtuquajturen ” lokomotiva e Evropes “, por ai , une , e plot te tjere , qe natyrisht nuk jemi shumica , jemi jo vetem shqiptare gjysh-stergjyshi , por demokrate te vertete , sepse po e jetojme gati gjysmen e jetes ne vende demokratike , qe nuk njohin urrejtje per fqinjet , si shqiptaret qe i konsiderojne armiq fqinjet e tyre , si te veriut , ashtu edhe te jugut .

Ata shqiptare qe jetojne ne Greqi e hedhin balte mbi popullin e atij vendi , jane te lire ( siç thote LEONIDHA me siper ) , te ngrene leckat e te zhduken ne vendin e tyre ; askush nuk i ftoi ne Greqi , e askush nuk i detyron te rrine aty . Dashnori .

No comments: