Monday, January 09, 2012

Shekulli: Greqia hap tenderin për kërkim nafte pranë bregdetit shqiptar -Nje reagim i pa cenzuruar

Nuk e kuptoj çfare i intereson disave , se ku kerkon nafte apo gaz Greqia , brenda kufijve te saj , pa pasur apo krijuar probleme me Shqiperine , perderisa ekziston edhe nje mareveshje midis dy qeverive . Eshte e qarte qe ndodh si gjithmone , sapo permendet emri i Greqise , sulmojne nje pjese injorantesh , kush e kush te vjelle sa me shume vrer .

Te habit fakti qe kete e bejne edhe njerez qe jetojne aty prej 20 vjetesh , siç pohon i ashtuquajturi DETARI . Eshte gje e ulet , e turpeshme , eshte pabesi e mosmirenjohje , te hedhesh balte , te shash e te ofendosh popullin dhe vendin ku jeton e punon . Jetoj prej 21 vjetesh ne Evrope dhe vendin ku jam , e kam Atdhe te dyte , e dua me shpirt e nuk guxon kush te ma shaje , i hidhem ne fyt .

Sikur nje dite , te dy Atdhe-te e mij , te kishin ndonje kontradikte midis tyre , nuk do te flisnja , do te heshtnja , nuk mund te mbanja anen e asnjerit . Nuk eshte burreri e fisnikeri , qe shume shqiptare , si DETARI me shoke , shkuan ne Greqi kembe zbathur e bytheçjerre , qe me paret e grekut ndertuan vila ne Shqiperi e tani shetisin me benz , te shajne , urrejne e pergojojne greket

. Njerez te tille pa karakter e te pa bese ( jane kryesisht myslymane ) , nuk i vlejne askujt . Ti DETARI , e perdor si fjale fyese ndaj LEONIDHES SE SPARTES , kur e quan grek , duke haruar qe ky , minimumi eshte nje kompliment . Megjithate LEONIDHA I SPARTES , mesa e njoh une, te cilit i kerkoj falje qe po i cenoj privatesine e tij , nuk eshte aspak grek , as minoritar , por eshte shqiptar , korçar , kristjan dhe jeton si zoteri ne te ashtuquajturen ” lokomotiva e Evropes “, por ai , une , e plot te tjere , qe natyrisht nuk jemi shumica , jemi jo vetem shqiptare gjysh-stergjyshi , por demokrate te vertete , sepse po e jetojme gati gjysmen e jetes ne vende demokratike , qe nuk njohin urrejtje per fqinjet , si shqiptaret qe i konsiderojne armiq fqinjet e tyre , si te veriut , ashtu edhe te jugut .

Ata shqiptare qe jetojne ne Greqi e hedhin balte mbi popullin e atij vendi , jane te lire ( siç thote LEONIDHA me siper ) , te ngrene leckat e te zhduken ne vendin e tyre ; askush nuk i ftoi ne Greqi , e askush nuk i detyron te rrine aty . Dashnori .

No comments: