Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 24, 2012

Παν-Βορειοηπειρωτικό Αντάμωμα

Την Κυριακή 11 Μαρτίου 2012, ώρα 10 το πρωί, στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (στάση ΗΣΑΠ - Αγ. Ελευθέριος), στην Αθήνα, θα πραγματοποιηθεί, υπό την αιγίδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, Παν-Βορειοηπειρωτικό αντάμωμα.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα περιλαμβάνει

1. Ενημέρωση από την πλευρά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ για την προσπάθεια που ξεκινάει με σκοπό την ανεξάρτητη απογραφή όλων μελών της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας

2. Μουσικά, χορευτικά και πολυφωνικά βορειοηπειρωτικά συγκροτήματα καθώς και τραγούδια από βορειοηπειρώτες τραγουδιστές.

Η εκδήλωση βρίσκει τη στήριξη σύσσωμων των βορειοηπειρωτικών σωματίων οι οποίοι, συναντήθηκαν την Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου, δια των αντιπροσώπων τους και από κοινού αποφάσισαν να συμμετέχουν ενεργά στην διοργάνωση και την επιτυχή εξέλιξή της. Ο πολιτισμός, τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας θα αποτελούν πάντα συνδετικό κρίκο για την ευρύτερη συσπείρωση όλων των βορειοηπειρωτών.

Εκ του γραφείου τύπου, 18 Φεβρουαρίου 2012


--
Μετά τιμής,
Γκούμας Θοδωρής
Υπεύθυνος τύπου και δημοσίων σχέσεων
ΈΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ "Η ΧΕΙΜΑΡΡΑ"
Γ' Σεπτεμβρίου 13, 10432, Αθήνα
+306975900362
[himaraunion@gmail.com]

No comments: