Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, February 11, 2012

Tekstet shkollore shqiptare kanë retorikë nacionaliste

Shqip online

Marrëdhëniet shqiptaro–greke vijojnë të mbeten regjistër mediatik vetëm sa i përket ekzistencës së problemeve. Kësaj radhe është teksti i librave shkollorë në Shqipëri ai që është bërë pjesë e një diskutimi parlamentar në Athinë, e për të cilën ministri i Jashtëm, Stavros Dimas, ka dhënë sqarime publike. Ai i është përgjigjur me hollësi një kërkese të deputetit Jorgos Kontogianis, të Partisë Aleanca Demokratike që drejtohet nga Dora Bakojanis, rreth angazhimit të shtetit grek për rishikimin e teksteve të Historisë dhe Gjeografisë në librat shkollorë në Shqipëri. Bëhet fjalë për evokimin në to si territore shqiptare, të rajoneve që sot janë pjesë hapësirës shtetërore greke e që mbeten në thelb objekt kontestimi historik.

“Ministria e Jashtme greke ka dijeni të plotë të përmbajtjes që kanë tekstet shkollore shqiptare sa i përket librave të historisë dhe gjeografisë. Nga ana jonë ia kemi bërë të qartë vazhdimisht palës shqiptare se, përdorimi në lëndët mësimore i retorikës nacionaliste që flet për territore shqiptare të paçliruara në Greqi dhe vende të tjera të rajonit, nuk bën gjë tjetër veçse minon përpjekjet për konsolidimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimin reciprok”, - është shprehur ministri i Jashtëm i Greqisë, duke konfirmuar kështu se ky problem është prezent dhe se ai kushtëzon madje edhe qëndrueshmërinë e marrëdhënieve dypalëshe.


Çështja që ngrihet aktualisht në Parlamentin grek bart në vetvete disa paradokse. Kjo, pse mes dy vendeve që në vitin 1996 është nënshkruar Traktati i Miqësisë dhe Bashkëpunimit, në të cilin parashikohet zgjidhja me mirëkuptim e të gjitha mosmarrëveshjeve. Paradoksi qëndron në faktin se kërkesa vjen nga Partia e Bakojanis, e cila me qeverinë e tanishme shqiptare arriti, sikundër u shpreh ajo, “një fitore strategjike”, me ‘Marrëveshjen e Detit’, rrëzimi i së cilës nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë përcaktoi një thyerje në marrëdhëniet dypalëshe. Ndaj, edhe një kërkesë e shtruar në këtë kuadër mund të perceptohet si realiste vetëm nëse ajo paraprin parashikime jo shumë të mira për të ardhmen e marrëdhënieve dypalëshe. Nga ana e vet, Dimas ka shtuar në sqarimin e vet se problemi i teksteve, i vështruar edhe si investim për krijimin e një klime pozitive, ka trajtimin e vet institucional përmes komisionit të përbashkët të ngritur me këtë qëllim.

“Të dy vendet kanë ngritur një Komision të Përbashkët Ekspertësh, i cili ka për detyrë të verifikojë përmbajtjen e të gjitha botimeve shkollore si dhe do të bëjë identifikimin e të gjitha problematikave që nuk përputhen me parimet e sotshme, në mënyrë që më pas të bëhet edhe korrigjimi i teksteve. Ky komision është i përbërë nga përfaqësues të Ministrisë së Jashtme dhe Ministrisë së Arsimit”, - është shprehur ai. Në terma konkretë, pretendimi i deputetit Kontogianis i referohet përmbajtjes së teksteve të Gjeografisë në librat shkollorë në Shqipëri, ku territore si Preveza apo Follorina, sipas tij, trajtohen si shqiptare. Më herët, që nga vdekja e himarjotit Aristotel Guma, pala greke në vijimësi, madje deri në nivel të ministrit të Jashtëm, ka folur për një rritje të frymës nacionaliste në Shqipëri, nga e cila ajo sheh jo vetëm një ngushtim të hapësirës për të komunikuar me Tiranën, por edhe farën e keqkuptimeve të reja.

No comments: