Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, February 11, 2012

Mesazhe nga Himara- Administrata "e papolitizuar" e IrakliutPasi lexova shkrimin e z.Irakli Gjicali ndjeva te arsyeshme te beja nje oponence mbi ate shkrim.
-Nuk besoj qe lexuesit tane duan kaq sqarim te sterzgjatur per tu prekur patriotizmin e tu tregojme te miren e te ardhmes.
-Thuhet ne shkrim qe Bashkia ka hapur dyert, pa politizime e polarizime. Cfar pjese te stafit te kualifikuar dhe te pakualifikuar pamvaresisht politikes, mbajti administrata e re?
Cila inisiative u muar qe pa politizime te qanim nje here hallin ne Himare e pastaj ne Amerike? Si mendon z. Gjicali se duhet vepruar per te miren e Himares pa politizime?
-Dakort kunder debateve personale. Por mendoj qe z. Gjicali gabon rende kur e transferon problemin qe "do mbetemi si para 20 vjet" tek investitoret te cilet akoma nuk i njohim, sado qe te perpiqet bashkia. Problemi dhe ngerci i zhvillimit te Himares eshte PRONA. Kete themi te gjithe ne dhe aleatet nderkombetare, detyra e trete nga 12 qe ve Evropa. Mos te genjejme vehten Gjical.
-Flitet per shume projekte te bashkise. Perse nuk duken keto ne faqen elektronike te bashkise? Per me teper si lejohet qe faqa elektronike, me pak ndryshime prezantimi ne permbajtje eshte qe nga bashkia e kaluar? Psh Studimi i planimetrise se qytetit dhe i disa zonave si po hecen, kur perfundon dhe kur do bisetohet me grupet e interesit? A ka nje program per kete apo ska nevoj te dine te gjithe!? Ligji per transparencen nuk eshte per formalitete.
Mendoj qe pyetjeve qe shtrojme here pas here z. Gjicali do tu anashkaloj, te pakten deri tani. Le te jemi me konkrete ne shkrimet tona se per teori e leksione eshte me e kollajshme.
Maksim Rapo


No comments: