Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 27, 2012

Titull i shemtuar per nje ngjarje te shemtuar nga Gazeta Shqip

Per gazeten Shqip ngjarja nuk qendron tek kapja dhe denimi i nje krimineli e rrezikshem shqiptar por tek protesta qe bejne te afermit per denimin shembellor te kriminelit!!!!


Shqip:

"Familja e policit grek, presion gjykatës për dënimin e shqiptarit"

2012-02-27

Të afërmit e viktimës kanë organizuar një protestë para vendimit

Familja e një polici grek të vrarë në vitin 2009, ka vendosur t’i bëjë presion drejtësisë për dënimin e një shqiptari të arrestuar për këtë krim, duke organizuar një protestë në ditën e dhënies së vendimit. Familja e policit të vrarë, Mihal Spanudhaki ka publikuar një njoftim ku thuhet se, në orën 9.00 të së premtes, pikërisht më 9 mars, do të bashkohet me qytetarë të tjerë në një protestë që do t’i paraprijë vendimit të gjykatës për të riun shqiptar Klajdi Bani, i akuzuar për vrasjen e të ndjerit. Protesta do të zhvillohet pranë Gjykatës Penale në Pire dhe theksi i vihet asaj që nga familja e policit cilësohet si paaftësi e policisë greke për të kapur vrasësit, duke detyruar vetë familjen që të investigojë dhe zbulojë autorin. Njëkohësisht, në këtë gjykatë do të jepet vendimi për Klajdi Banin nën akuzën e vrasjes së punonjësit të policisë në krye të detyrës. Prokuroria ka kërkuar për Klajdi Banin dënimin me 18 vjet heqje lirie, për akuzat e vrasjes në bashkëpunim, grabitjes, armëmbajtjes pa leje, qëndrimit të paligjshëm në Greqi dhe prishjes së rendit dhe qetësisë publike. Klajdi Bani, një emigrant i paligjshëm në Greqi, aktualisht 28 vjeç, akuzohet se rreth tre vjet më parë, më 5 mars 2009, gjatë tentativës së grabitjes së Bankës së Qipros, në zonën Nikea, Pire, pranë Athinës, qëlloi me armë zjarri policin Spanudhakis, duke i shkaktuar vdekjen. Por, policia tha se nuk arrinte dot të gjente autorët dhe se ata ishin zhdukur në drejtim të paditur. Ka qenë vëllai i policit të ndjerë ai që ka zbuluar të dyshuarin e vrasjes, duke i siguruar vetë ai edhe prova filmike. Spanudhakis ka akuzuar policinë për keqpërdorim dhe paaftësi në zbulimin dhe kapjen e vrasësit të vëllait të tij 36-vjeçar Mihali, që u vra pas një grabitjeje më 5 mars 2009, në Nikea. Manoli Spanudhakis tha se u detyrua të vijë nga Kreta në Athinë dhe të kryejë vetë investigim për gjetjen e vrasësit të vëllait. Ai gjithashtu u shpreh se arriti të sigurojë një video që kishte regjistruar pamje filmike nga momenti i ngjarjes, ku edhe identifikoi autorin e krimit. Kjo video, që i përkiste një kioske përballë bankës, 12 ditë pas zbulimit u dorëzua prej tij në polici. Në të demonstrohej i riu shqiptar duke dalë nga Banka e Qipros (Kiprios Bank), në Nikea dhe pak metra më tutje, duke hapur zjarr ndaj policit që e la të vrarë dhe u zhduk me shpejtësi. “Këto skena u regjistruan nga shumë kamera, madje janë bërë dhe fotografi, por policia nuk i mori dhe nuk i përfilli kurrë ato, ndaj u desh të merrem unë dhe t'ia çoj atyre”, - nuk fsheh habinë, vëllai i të ndjerit. Më 12 maj 2009, Klajdi Bani u arrestua në Greqi, i dyshuar si bashkautor i vrasjes më 5 mars të punonjësit të policisë. Kur iu treguan pamjet filmike, ai rrëfeu gjithçka, por duke theksuar se, “nuk doja në asnjë mënyrë që të arrestohesha”. Drejtori i Policisë së Atikës, Janis Dhikopulos, citoi se Klajdi Bani pranoi se mesditën e 5 marsit u gjend në rrugën “Dionisios Solomu” të Nikeas, ku grabiti Bankën e Qipros.

No comments: