Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 28, 2012

Ο Ερντογάν παρουσίασε το πυρηνικό πρόγραμμα της Τουρκίας

Μέχρι το 2030 η Τουρκία θα καλύπτει το 10% των αναγκών της με ενέργεια παραγόμενη σε πυρηνικές εγκαταστάσεις, ανακοίνωσε ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Ο Ερντογάν παρουσίασε το πυρηνικό πρόγραμμα της Τουρκίας

Το «φιλόδοξο» πυρηνικό πρόγραμμα της Τουρκίας ανέπτυξε ο κ. Ερντογάν στη διεθνή διάσκεψη για την πυρηνική ασφάλεια, που πραγματοποιήθηκε στη Σεούλ της Νότιας Κορέας.

«Η χρήση ασφαλών, χαμηλού κόστους και φιλικών προς το περιβάλλον ενεργειακών πηγών βρίσκεται στο επίκεντρο της αναπτυξιακής στρατηγικής μας», είπε ο Ερντογάν απευθυνόμενος στους ηγέτες, που συμμετείχαν στη διάσκεψη.

«Η Τουρκία ξεκίνησε το φιλόδοξο πυρηνικό της πρόγραμμα. Η αποφασιστική υλοποίηση αυτού του προγράμματος θα καλύψει τις ενεργειακές ανάγκες της χώρας με βιώσιμο τρόπο», προσέθεσε.

Ο Τούρκος πρωθυπουργός αναφέρθηκε επίσης στα πυρηνικά δυστυχήματα της Φουκουσίμα, του Τσέρνομπιλ και του Θρι Μάιλς Άιλαντ, τονίζοντας ότι η Τουρκία θα τηρήσει τις αρχές της Διεθνούς Υπηρεσίας Ατομικής Ενέργειας (IAEA).

Παράλληλα, ο υπουργός Ενέργειας Τανέρ Γιλντίζ, που συνόδευε τον κ. Ερντογάν στη Σεούλ, δήλωσε ότι η Τουρκία συζητά με Νοτιοκορεάτες αξιωματούχους για την κατασκευή μιας δεύτερης πυρηνικής μονάδας. Η πρώτη πυρηνική εγκατάσταση κατασκευάζεται από ρωσικές εταιρείες στο Akkuyu.

«Όπως και με το φυσικό αέριο, θέλουμε διαφορετικές προτάσεις. Εκτός από τη Ρωσία και την Ιαπωνία, διαπραγματευόμαστε με τη Νότια Κορέα και την Κίνα», κατέληξε ο Γιλντίζ.

No comments: