Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 28, 2012

Emigrantët shqiptarë në Greqi nuk duan të rikthehen në Shqipëri

Ndonse sipas Alenaces Kuq e zi, dhe aglomerimeve te tjera nacionaliste emigrantet shqiptare "jane te diskriminuar", sondazhet tregojne se ata preferojne te qendrojne ne Greqi me gjithe gjendjen e saj te krizes se sa te kthehen ne Shqiperi dhe hane "patatet" e ketyre aglomerimeve


Sipas një sondazhi të zhvilluar në Greqi nga Fondi Grek për Politika Evropiane dhe të Jashtme, me temë “Pasojat e krizës evropiane në rajon”, pjesa më e madhe e emigrantëve ...

shqiptarë të pyetur, kanë thënë se nuk duan të kthehen në Shqipëri, pasi situata ekonomike është përkeqësuar edhe në vendlindjen e tyre.

Sondazhi u publikua dje në një takim të organizuar nga Instituti Shqiptar për Studime të Jashtme dhe Ambasada Greke. Në fillim të krizës së Greqisë, pati kthim të një pjese të emigrantëve dhe të reminitancave në Shqipëri, të cilat u pasqyruan në rritjen e depozitave bankare.

Por kjo gjë tashmë duket se është ngadalësuar. Emigrantët që qëndrojnë në Greqi dhe Itali ngurrojnë të kthehen në Shqipëri ,pasi i tremben ripërshtajes me një krizë të ngjashme.

Përveç kësaj,politikanët shqiptarë kanë lënë përshtypje shumë të keqe tek emigrantët,pasi një emigrant që jeton në Itali ose Greqi,dëgjon deklaratat e politikanit të vendit ku jeton,dëgjon edhe deklaratat plot sharje dhe ofenime të politikanëve shqiptarë dhe emigranti nuk ka asnjë shpresë se Shqipëria mund të jetë një vend ku qytetari do të përpkrahet dhe ndimohet.

No comments: