Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, March 23, 2012

Taksat, sipas z. Gjicali taksat jane ulur 30 e ca % kurse ne te vertete ndodh e kunderta.Te nderuar lexues dashamire te Himares.
Sot me qenese ne Keshillin Bashkiak do merej vendimi per Studimin Urbanistik te teritorit pata nderin te jem prezent ne kete vendimmarje.
Ne njeren nga pikat e rendit te dites se keshillit ishte edhe nje propozim i Shoqerise Civile (shoqeates se intelektualeve) Himariote e perfaqesuar nga z. Irakli Gjicali. Propozimi konsistonte ne aprovimin e nje steme simbolike te bashkise. Shyqyr qe keshilltaret nuk e aprovuan. Ne forme Attach kush te doje mund ta shikoj. Ka vetem nje problem teknik qe stema eshte ndare ne dy pjese per arsye te procesit te skanimit, do me falni.Deri me tani asnjeri nuk eshte prononcuar qe te jete bere ndonje mbledhje e shoqerise civile per me teper per kete teme. Pra gjithecka mban firmen e z. Gjicali. Me sa duket nuk nxori mesime me Jul Qesarin.
Nga ajo teme, te pakten ajo qe te gjithe e aprovuan, ishte qe per keto raste eshte i domosdoshem nje konsultim me i gjere e me me kompetence. Me sa di une Himara para shum vitesh ka patur stemen e saj. Pra nuk ka nevoje te lodhemi shume e te kompozojme nga e para. Mjafton te konsultohemi.
Po perfitoj nga rasti te zgjas pak debatin per taksat me qene se sot ne zyren perkatese me treguan detyrimet tatimore te sejcilit qytetar, e qe ishin:
102 mij per ujin
90 e sa mij per ndricim,gjelberim,vareza etj
Totali 190 eca mij. Sipas z. Gjicali taksat jane ulur 30 e ca %. Megjithate shifra e taksave te vjetra (te lartat) po sipas ketij zoterie ishin 160 e ca mij. Ose z.Irakli nuk di se cfar behet ne Bashki ose nepunesit ja fusin kot!!! Kam shprese qe edhe kete dizinformim ta korigjojme.
Nje teme tjeter te cilen dua ta hedh ne clab eshte problemi i ujit te pijshem te Potamit, per qytetin e Himares. Sot ne studim nuk u prek, perkundrazi perkeqsohet. Zona e burimeve te ujit Potam, me shum intensitet po urbanizohet cdo dite. Edhe ne studim po kjo perspektive i qe caktuar. Por te gjithe e dime qe ne ate zone nuk egzistojne knalizime te ujrave te zeza.
Atehere ku filtrojne te gjitha gropat septike per benesat mbi pompat e ujit? Dikur gjithegjithe tre shtepi ishin e ato punonin me puse apo transport ne krah. Sot qe derdhen shum m3 uj c'behet. Ky fakt mu kujtua sepse pjese e studimit ishte edhe ambjeni,uji i pijshem etj. Por ne ate mbledhje qytetarit nuk i lejohej tet diskutonte, vetem te degjonte.
Mbetem ne hedhjen e mendimeve tuaja.

Maksim Rapo


Koment redaksional i blogut: Kjo steme e himarjoteve te llavrios ne 1900 tregon me shume shije se stema e siperme e propozuar. Stema duhet te jete apolitike dhe shprehese per Himaren qe ti qendroje kohes pamvaresisht se kush drejton bashkine, dy dege ulliri, nje vale deti ...
5 comments:

Anonymous said...

Me duket se ky Rakliu ka shkalluar fare. Ka piktore, artiste e historiane qe mund te ndermarrin nje teme te tille si ajo e stemes, pa le qe egziston steme qe nga 1900.
Une nuk e kuptoj se ckerkon Skenderbeu ne stemen e Himares. Po te ishte per fotografine e Andronikes, gruas himajote te skenderbeut edhe mbase do kish kuptim.
Si figure, njesoj mund ta vendose Skederbeun cdo njesi administrative e Shqiperise, por ka kuptim ta kete ate bashkia e lezhes, krujes apo e prenjasit ku u zhvillua BETEJA E TORVIOLLIT, apo gjekte ku jane zhvilluuar lufterat e asaj kohe.
Por nje gje eshte e qarte, z. Gjicali po sjlle deme te medha per Himaren me mosdijen e tij qe na i shfaq si kompetence...

Stefaneli

Anonymous said...

apo tin stigmi poy i shimarei exoyne antidimarxo ton pilureo ton Irakli, ti allo perimenete??????
ksipniste vre prin ine arga, ekso i Pilurei apo to kentro apofaseon tis Ximaras mas, ekso i zookleftes apo tin dikisi tis Ximaras mas. Prepi toylaxiston na ntrepomaste san Ximarei na mas diikune pilurei kai mallakastrini, eleos, ego ntrepome....

Anonymous said...

Prosopika, an kai dhe mu aresei olo to skeptiko toy Gjicali, dhen to theoro dikaio ayto poy lei o anonymous. Piloyri einai meros tis himaras, kai malista prepei ola ta xoria isodinama na kivernoyn tin perioxei enalaks. Ayto poy dhe moy aresei sto Gjicali einai i labopoiisi toy, dhilladh sto skeptiko toy einai perisotero i laberia para apo i xeimara. Ftanei na dheis dhyo protaseis poy ta stronei monomeros kai apofasizei monomeros gia to Jul Qesari kai alla paramithia kai koloqithia me rigani.
Stefanelis

Anonymous said...

stefaneli,
kai esy me liga logia ayta poy leo ego les, apla ta les alios.
As einai piloyreos, ftanei na einai patriotis oxi poylimeno tomari stoys albanous.

Anonymous said...

Entaksi me to telyteo
stefaneli