Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, April 29, 2012

Οι Βορειοηπειρώτες -μέχρι πότε θα έπρεπε να περιμένουν για να αναγνωριστεί και τυπικά, αυτό που είναι, δηλαδή Έλληνες".

Φώφη Γεννηματά για "αθρόες ελληνοποιήσεις" και εθνικιστές εναντίον Βορειοηπειρωτών

28/4/2012
"Οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν κλείσει από τις 29 Φεβρουαρίου. Η απόδοση της ιθαγένειας έχει γίνει τον Απρίλιο", σημειώνει η Εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Φώφη Γεννηματά, σχετικά με το πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδας PRESS TIME, το οποίο προήλθε από δημοσιεύματα ανώνυμων blogs.

" Επιστρέφω όλους τους χαρακτηρισμούς, που έχω εισπράξει το τελευταίο διάστημα, κυρίως, μέσα από ανώνυμες ιστοσελίδες, εθνικιστικού χαρακτήρα. Δεν θα πω να κοιτάξουν την επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου Εσωτερικών. Ψιλά γράμματα για αυτούς που σηκώνουν το χέρι μόνο για να ασκήσουν βία.
Τους καλώ, όμως, να κοιτάξουν στα μάτια τους Βορειοηπειρώτες και να τους εξηγήσουν, μέχρι πότε θα έπρεπε να περιμένουν για να αναγνωριστεί και τυπικά, αυτό που είναι, δηλαδή Έλληνες".

Θυμιζουμε οτι πριν απο λίγες ημέρες το Υπουργείο Εσωτερικών είχε εκδώσει σχετική ανακοίνωση, στην οποία τονιζόταν ότι:

1. Οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν κλείσει από τις 29 Φεβρουαρίου 2012 και δικαίωμα ψήφου έχουν μόνο όσοι είχαν ήδη εγγραφεί. Επιπλέον η ιδιότητα του Ελληνα πολίτη με το παρεπόμενο αυτής δικαίωμα ψήφου αποκτάται μόνο μετά την ορκωμοσία των προσώπων αυτών και την εγγραφή τους σε δημοτολόγια ( και κατ΄ επέκταση στους εκλογικούς καταλόγους) και όχι απλώς με τη δημοσιοποίηση της απόφασης πολιτογράφησης.

2. Οι τρεις αλλαγές πολιτικής ηγεσίας στο Υπουργείο Εσωτερικών κατά το 2011 επηρέασαν τη ροή των αποφάσεων για τέτοια ζητήματα.

3. ΄Ολες οι αποφάσεις πολιτογράφησης που αναρτήθηκαν στο πρόγραμμα Διαύγεια εντάσσονται σε πάγια διαδικασία για νόμιμα διαμένοντες αλλοδαπούς και όχι για λαθρομετανάστες.

4. Οι πολιτογραφήσεις αυτές αφορούσαν στη συντριπτική τους πλειοψηφία (γύρω στο 90%) Βορειοηπειρώτες, αιτήματα των οποίων εκκρεμούσαν επί μακρόν στην αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου. Η πολιτική αυτή αποτελεί συνέχεια της ίδιας πολιτικής που έχει ξεκινήσει και τηρείται την τελευταία εξαετία.

No comments: