Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 12, 2012

ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙ «ΕΙΡΗΝΙΚΩΝ ΣΚΟΠΩΝ»Πυρηνική συνεργασία Τουρκίας - Κίνας

Έξι συμφωνίες υπέγραψε με τον ομόλογό του στην Κίνα ο Τούρκος πρωθυπουργός Ερντογάν, κατά την «ιστορική», όπως την ονόμασε, επίσκεψή του, στην οποία συνοδευόταν από 300 επιχειρηματίες.

Μία από τις συμφωνίες αφορά στη συνεργασία στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας , η οποία φυσικά θα χρησιμοποιηθεί για ειρηνικούς σκοπούς…

Τώρα, για το πώς μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί την Άγκυρα ότι θα χρησιμοποιήσει την πυρηνική της ενέργεια μόνο για ειρηνικούς σκοπούς είναι θέμα απλών ιστορικών γνώσεων…

Από την πλευρά του, ο Τούρκος υπουργός Ενέργειας κ. Τανέρ Γιλντίζ αναφερόμενος στη συμφωνία τόνισε ότι συνεργάζεται παράλληλα και με την Ρωσία για την κατασκευή πυρηνικού σταθμού στη Σινώπη.

Η Άγκυρα καταφέρνει να ελίσσεται και να κάνει τη δουλειά της όπως αυτή θέλει .

Με αυτό το πνεύμα ο κ. Ερντογάν επισκέφθηκε τους Τουρκογενείς Ουιγούρους που ζουν στην Κίνα και έκανε ένα επικοινωνιακό, εθνικοπατριωτικό σόου που δεν καταδέχθηκε καν να σχολιάσει η κινεζική ηγεσία…

Σε βάθος χρόνου η Τουρκία φιλοδοξεί να δρέψει καρπούς και από αυτούς τους μακρινούς, λησμονημένους συγγενείς!

Σημειώστε ότι ο υπουργός των Εξωτερικών Νταβούτογλου, που συνόδευε τον Ερντογάν, διέκοψε το ταξίδι του στην Κίνα και επέστρεψε στην Τουρκία, λόγω της κλιμάκωσης της έντασης στα σύνορα με την Συρία.

No comments: