Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 24, 2012

Hapja e sezonit turistik ne Himare...


Perfaqeson nje shoqeate "Patriotike" Kuq e Zi, ultranacionaliste shqiptare. Endren e rilindasve shqiptare per shkeputje nga Turqia dhe mevetesine e saj u desh nderhyrja e Fuqive te medha para 100 vitesh dhe e botes mbare NATO para 12 vitesh qe te realizohej.
Sot kjo shoqeate pretendon se e ka bere ajo. (Tingellon pak ekstreme por duhet thene)
Se ku ishin keta trima ne koherat kur duhej treguar....
Sot me te madhe kerkojne" Shqiperine e madhe"
Para pak ditesh kryeministri shqiptar ne TV na dha nje mesim per vellezerit e nje gjaku, turqit.
Per me teper tha qe turqit i preferonin shume vajzat shqiptare!!!
Problemi eshte me ke do gezojme sivjet: me vellezerit e nje gjaku apo 100 vjet shkeputje nga kete vellezer!? Mendje Berisha japin pergjigje per keto pyetje.
Me te degjuar: Aleanca Kuq e ZI do hapi perfaqesim ne Himare. Nuk besoj se e ka te veshtire sepse dega e shoqeates "Laberia" me ne krye z. Irakli Gjicali do dije ti bej konak.

Me qe ra fjala ne debatin e hapur qe hapi z. Irakli lidhur me prishjet e "Paligjshme" ne Himare perse nuk ndihet?? Diku ne Blog qe prekej pa u menduar gjate ktheu pergjigje.
Maksim Rapo

No comments: