Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 12, 2012

Pensionisti Withers dhe nargjileja turke

Ilir Yzeiri

Ne sot gjendemi pa shtet, domethënë me grushte shteti çdo ditë. Një të tillë e bëri Ministri i Mbrojtjes para disa ditësh, pa parlament, me demokraci të gërryer, pa identitet dhe ajo që është më e trishtueshmja opozita zgjedh për të mandatuar në KLD Ardian Vishën, avokatin e avokatëve të Ilir Metës që u shpall i pafajshëm, i Fatmir Mediut apo i turkut të kokainës. Ina Rama, nëpunësja e këtij shteti që gëzon autoritetin më të lartë në publik e “kryqëzon” kandidatin e opozitës Ardian Visha si një prokuror të paaftë dhe problematik. Nëse Ardian Visha fiton vendin për në KLD, kjo do të thotë se emërimet e gjyqtarëve dhe reformën në drejtësi do ta bëjë Ilir Meta, Fatmir Mediu dhe Sali Berisha. Po opozita, po klithmat e saj për korrupsionin në drejtësi? Një zhgënjim tragjik.

Ndërkaq ish-ambasadori Withers iu përgjigj Sali Berishës me një letër të hapur në të cilën deklaronte prerë se demokracia në Shqipëri është gërryer. Ai rendiste edhe shumë fakte të tjera të cilat këtë radhë i paraqitet në formën e pyetjeve retorike. Mirëpo ajo që bëri përshtypje në letrën e ambasadorit Withers ishte këmbëngulja e tij për të mos u tërhequr nga beteja me një njeri, me Sali Berishën, me gjithçka të mbrapshtë që përfaqëson kryeministri i Shqipërisë. Ish-ambasadori e pranon edhe vetë që unë jam një qytetar amerikan në pension. Nervozizmi i Sali Berishës sa herë që zoti Withers prononcohet në media është i justifikueshëm. Berisha nuk shqetësohet më prej askujt. Të gjithë i ka futur në thes. I vetmi problem i tij është “pensionisti” Withers. Përpjekja e Berishës për t’i shkëputur DASH-it një deklaratë ishte e vajtueshme dhe u duk sikur “ia mbylli” gojën “pensionistit” Withers. I qetë pas kësaj ndërmarrjeje, ai u nis në Azerbajxhan në fillim dhe në Turqi më pas.

Marrëzitë e tij dhe deklaratat prej deliranti për vëlla e gra shqiptare që adhurohen nga turqit, tashmë nuk përbëjnë asnjë lajm. Këtë radhë të dukej sikur ishte nën efektin e nargjilesë. Ne të gjithë e dimë që kemi në krye një kryeministër të sëmurë mendërisht. I vetmi ilaç mesa duket është “pensionisti” Withers i cili, për fatin tonë të mirë e pi kafen në baret rrotull Departamentit Amerikan të Shtetit.

No comments: