Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, April 27, 2012

Vetëvritet Ardian Klosi

Edi Rama: Iku tragjikisht njeriu që refuzoi të përshtatet me vulgaritetin

Mbrëmjen e së enjtes është gjendur i vetëvarur në banesën e tij në Tiranë publicisti i njohur, Ardian Klosi, raporton Top Channel.
Mësohet se Ardian Klosi, baba i dy vajzave, ka kryer vetëvarjen me litar rreth orës 22.00 dhe rreth dy orë më pas u gjet i vdekur. I ndjeri ka lënë një letër si mesazh për dy vajzat dhe bashkëshorten e tij. Klosi, 55 vjecar, jetonte në një banesë tek lagjja “Komuna e Parisit”, pranë rezidencave Kodra e Diellit ku ai qëndronte vetëm kohet e fundit.
Ende nuk dihen shkaqet e vetëvrasjes së publicistit Ardian Klosi, ndërkohë që bëhet e ditur se ai kishte tentuar dhe më parë vetëvrasjen.
Ardian Klosi prej disa kohësh kishte shfaqur shenja depresioni.
Policia e Tiranës shkoi menjëherë në vendgjarje për të kryer procedurat dhe hetimet e nevojshme .
Z. Klosi do të mbahet mend për kontributin e tij në shoqërinë civile dhe publicistikë.

No comments: