Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, May 26, 2012

Πολιτιστικές εκδηλώσεις στους Αγ. Σαράντα 22-24.6.2012

From: DIMITRIS PERDIKIS [mailto:perdikis.dim@cyta.gr]
Sent: Saturday, May 26, 2012 1:03 PM
To: 'PERDIKIS DIM'
Subject: FW: Πολιτιστικές εκδηλώσεις στους Αγ. Σαράντα 22-24.6.2012

Το "IONIAN CREATORS CLUB" SARANDA-ALBANIA, διοργανώνει πολιτιστικές εκδηλώσεις στους Αγίους Σαράντα Βορείου Ηπείρου, 22-24 Ιουνίου 2012. Όσοι επιθυμούν να τις παρακολουθήσουν και να συνδυάσουν ολιγοήμερες διακοπές, με δικά τους έξοδα, μπορούν να το δηλώσουν στον κ. Κώστα Νούσια, e-mail nousiask@gmail.com , τηλ 6974-634832. Εκτιμάται ότι την συγκεκριμένη χρονική περίοδο οι τιμές των ξενοδοχείων θα κυμαίνονται 10-15-20 € και οι τιμές των εστιατορίων είναι επίσης οικονομικές.

Για τη μεταφορά με λεωφορείο, το πρακτορείο ΜΑΞΑΚΟΥΛΗ ενημέρωσε τον κ. Νούσια ότι διαθέτει 10 δωρεάν εισητήρια αλε-ρετούρ, τα οποία θα διατεθούν στους 10 πρώτους που θα δηλώσουν συμμετοχή. Τα υπόλοιπα άτομα θα πληρώσουν μειωμένη τιμή μεταφοράς-επιστροφής σύνολο 25€.

Θα υπάρχουν επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία της αρχαίας Ηπείρου.

Στέλλα Λεοντιάδου
Πολιτιστική Eκπρόσωπος
και Γραμματειακή υποστήριξη

του Ομίλου για την UNESCO

Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος

Γενική Γραμματέας της Οργανωτικής Επιτροπής

του Διεθνούς Φιλοσοφικού Φόρουμ

Ποιήτρια – Συγγραφέας
Αρθρογράφος "Ελεύθερη Φωνή", "Λαϊκό Βήμα"

No comments: