Tuesday, May 08, 2012

Falsifikuesi i historise se Himares z. xhufi, rindez motorret kunder Spiro Milo arxigoit

Προς:
...... ju ve ne dijeni se shoqata Komuniteti Himariot nuk ka bere asnje prononcim dhe nu ka marre asnje vendim lidhur me kete inisiative (per simpozium kushtuar Spiro Milos-red.).

Ftoj z. Stavros Markos I, i cili eshte edhe origjina i ketij lajmi te rreme, te postoje vendimin dhe emrat e atyre qe kane marre kete vendim nga shoqata "Komuniteti Himariot".

Kristaq V. JORGJI IIIISent by
Prof. Dr. Priamos BOLLANOS

Priamos Bollanos [bollanospriamos@yahoo.gr]

http://www.scribd.com/doc/85805719
Click on the title to see the complete material in the scribde.

Ne nentor mbushen 100 vjet nga Clirimi i Himares dhe shpallja e bashkimit te saj me shtetin ame Hrqine, nga Arhigoi i saj Spiros Spiromilios.
Ndoshta do te ishte e aresyeshme ta kremtonin kete Jubile, duke organizuar nje sesion ose simpozium shkencor rreth kesaj teme. Koha me e preshtateshme gushti, kur te gjithe jemi me pushime ne Himare. Si date me e pershtateshme 12 gushtii, pervjetori i vrasjes se Aristotel Gumes.
Per kete Jubile kam pergatitur materialin.

Priamos Bollanos bollanospriamos@yahoo.gr


Regaime nga shtypi shiptar-shekulli blog:

Te pyeti ty kush pse e bere bustin e Zenel Gjolekes ne Kuc dhe qe ftove me kuc dhe mac nga Kosova zotyrote dhe nga himara qe e kishe vetem nje KM vije ajrore, nuk ftove njeri???

I pyeti kush Mallakastriotet pse e vune bustin e Mehmet Shehut ne fshatin e tij te lindjes?

I pyeti kush mirditoret qe vune Mbretin Zog ne Fshatin e tyij te lindjes???

I pyet kush vlonjatet pse monumenti i pavaresise doshkoje per skrap??

Atehere me himariotet cdreqin keni???

Nje pordhe te behet ne Himare, ndjehet era ne Tirane Shkoder. Prishtine etj…….mblidhni mendjen ore se as qe ju vershllejne, nga ai krah himariotet. ata kane te drejten e tyre.

2.
zoti xhufi eshte “historian “i madh i pjekur ne furat e komunisteve me ide otomane,a ka zoti xhufi komente per bustin e nje pashai turk ne tirane qe e kane edhe me shpate e veshje aspak shqiptare por turke.nuk mundet kurre nje shqipfoles me fe islame te hyj ne ujerat e historise se himares trime.zoti xhufi don ta pershkruaj KOLONEL SPIRO MILON si nje hajdut qe erdhi per te vjedhur tokat,a ke turp o pellumb islamik me ato fakte te historise komuniste qe bie para njerezve,kur erdhi SPIRO MILO ne himare vendi nuk ishte shtet shqiptar por ishte turqi sa per dijeni,dhe ai vetem mbrojti njerezit dhe tokat e bregut kristian qe muhamedanet duan te ju vjedhin edhe sot ate po bejne,a din gje zoti xhufi dhe pse e parakalon faktin qe borshi islam u hodh per te djegur fshatrat tone?vetem e vetem se jemi ndryshe nga islamiket,historine e himares e dijne himariotet me mire se nje pseudopapagall fuks komunist.himara kurre nuk ka luftuar shqiperine,keto 100vjet shtet otoman me dominim islam himara eshte shtypur dhe eshte burgosur dhe eshte internuar nga hoxhallaret e tiranes.edhe pse ne lufte luftoi perkrah partizaneve per clirimin e kombit,ata paguan pabesine e muhamedaneve me shume burgime dhe vrasje.himara don ate qe lejohet ne gjithe evropen te flasin si don te ndihet si don dhe te respektoje ata qe mbrojten himaren kur taboret shqipfolese te shqiperise donin ti hidhnin ne det,kush don te hakmerret me himaren se urren greqine e ka gabim.himaren nuk e beri zap turqia per 500vjet por jemi me fen dhe traditat tona,po mendojne disa se do te na shtypin sot athere mijera spiro milo te tjere do te vijne,himara dhe himariotet me fshatrat rrotull saj,jetojne ne tokat e tyre dhe nuk i bien njeriu ne hise.dikush nga veriu po i fryn zjarrit dhe don sherr.sa te jete ky glob gjalle aq gjalle do te jene edhe himariotet me heronjte e tyre dhe veset e tyre.himara ka vellezer dhe aleate qe nuk e lejne ne balte ,sa here qe dikush mendon ta shkaterroje apo zhduke ate.shqiperia eshte mbushur me minare turke,dhe shqiptaret merren me historine tone.po shikoni drurin dhe po humbni pyllin.kur nje pasha pushtues ka bust ne vendin qe pushtoi ne tirane,edhe biri i himares SPIRO MILO ka bust ne zemrat e gjithe himarioteve.spiro milo luftoi turkun dhe turqit shqipfoles,kurre nuk i beri keq shqiperise.mjaft me demagogji dhe me genjeshtra o pellumb xhufi spiuni i italise qe je me fene e turqise.te fala sulltanit salih ne tirane vellait turk te erdoganit

2 comments:

Anonymous said...

Bukur Komenti ne shekulli, djemte e Himares, kudo qe jane Greqi, France Itali Gjermani USA, dine, jane te zote, te penes dhe trimerise. Respekte per Stavron dhe gjithe te tjeret qe mbrojne traditen himariote. Per K jorgji, ne kete rast nuk ka vend per "komente te teperta" duhet BASHKIM. Zemra e himariotit, po reh kaq shume, sa i ka vajtur ne palce me grabitjen masive te tokave dhe pasurive te hinmares qe i behet. I LOVE HIMARA

Anonymous said...

Nje pyetje kam une si nje admirues i krahines se Himares dhe himarjoteve ne pergjithesi. Kush po ua vjedh tokat himarjoteve? Me sa di une nje pjese e madhe e problemeve te tokave, himarjotet i kane me njeri-tjetrin.

Tirana