Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, June 15, 2012

Τσίπρας: «Η Ευρώπη δεν θα διακόψει την χρηματοδότηση της Ελλάδας»

Δηλώσεις στο πρακτορείο Bloomberg έκανε ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ
Τσίπρας: «Η Ευρώπη δεν θα διακόψει την χρηματοδότηση της Ελλάδας»Την βεβαιότητά του ότι οι Ευρωπαίοι δεν θα τολμήσουν να διακόψουν την χρηματοδότηση της Ελλάδας στην περίπτωση που μετά τις εκλογές προκύψει κυβέρνηση της Αριστεράς, εξέφρασε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας σε συνέντευξη που παραχώρησε στην τηλεοπτική υπηρεσία του ειδησεογραφικού πρακτορείου Bloomberg.

«Εμείς δεν έχουμε την αίσθηση ότι οι ευρωπαίοι εταίροι θα κάνουν πράξη αυτή την εκβιαστική τακτική που ακούγεται από κάποιες πλευρές και θα διακόψουν την ροή κονδυλίων. Κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό όχι μόνον για την Ελλαδα αλλά και για όλη την ζώνη του ευρώ» δήλωσε ο κ.Τσίπρας.

Ζήτησε μάλιστα την στήριξη των δανειστών, τονίζοντας: «Για να σταματήσουν οι διαρροές κονδυλίων, αυτή η αιμορραγία του οικονομικού συστήματος, είναι απαραίτητο να μας στηρίξουν όλοι οι πολιτικοί παράγοντες που εργάζονται για την σταθεροποίηση της ελληνικής οικονομίας. Το εμπόριο φόβου για την Ελλάδα που φεύγει από το ευρώ πρέπει να σταματήσει».

Τέλος, ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ έκανε λόγο για ένα ιστορικό λάθος που ετοιμάζονται να διαπράξουν κάποιοι στην Ευρωπαϊκή Ενωση. «Θα ήταν ένα ακατανόητο, ένα ιστορικό λάθος, εάν σήμερα οι ευρωπαίοι ηγέτες πιστέψουν ότι μία Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα μπορεί να προχωρήσει. Χωρίς την Ελλάδα η ΕΕ θα ήταν μία πολιτικά, οικονομικά και πολιτισμικά ανάπηρη ένωση», κατέληξε.

No comments: