Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, July 07, 2012

“15 vjeçarja nga Epiri i Veriut shpallet Miss Shqipëria 2012”


15-Year-Old Student from Northern Epirus was Named Miss Albania 2012 20 2
2 ShareThis71

A 15-year-old student coming from Dropolis in Northern Epirus was appointed Miss Albania 2012. The beauty competition took place in the country’s capital, Tirana.

Cleoniki Deliyiorgi lives in Ioannina along with her family. Her father, Michael Deliyiorgis, has been sentenced for the deadly explosion which occured in 2008 in an Albanian laboratory. The incident took place in Gerdec, Albania. Due to the explosion, 26 men were killed while several others were injured.

Despite being quite young, Ms Deliyiorgi was allowed to take part in the competition. On the contrary, Greek nominees must be over 16 to participate in such contests.

Beautiful Cleoniki Deliyiorgi, who totally deserved this title, will represent Albania in the Miss Globe Contest 2012.

Nga Marianna Tsatsou

Greek Reporter

Një nxënëse 15 vjeçare nga Dropulli, në Epirin e Veriut, është përzgjedhur si Miss Shqipëria 2012. Konkursi i bukurisë u organizua në kryeqytetin e vendit, Tiranë.

Kleoniki Delijorgji jeton në Janinë me familjen e saj. Babai i saj, Mihal Delijorgji, është dënuar për shpërthimin vdekjeprurës që ndodhi në vitin 2008 në një depo shqiptare. Incidenti ndodhi në Gërdec. Si shkak i shpërthimit, 26 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.

Pavarësisht se është mjaft e re, zonjusha Delijorgji u lejua të marrë pjesë në konkurs. Në të kundërt, në Greqi duhet të jesh mbi 16 vjeç që të marrësh pjesë në një konkurs të tillë.

Bukuroshja Kleoniki Delijorgji, që e meriton plotësisht titullin, do përfaqësojë Shqipërinë në Miss Globe 2012.

No comments: