Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, July 04, 2012

shqiperia e nje milion emigranteve diskriminon katër shtetas bolivianë

Katër shtetas bolivianë kanë mbetur në Shqipëri si ilegalë, pasi policia u ka bllokuar pasaportat dhe tani atë enden rrugëve të kërcënuar nga uria.

Paola Kalante, 52 vjeçe është nënë e gjashtë fëmijëve që i ka lënë në Santa Kruz. Ajo është e vetmja që ka gjetur një strehë në Shqipëri.Tre bashkëatdhetaret e saj Huan Karlo 20 vjeç, Dora Alfano 18 vjeç dhe Raul Tamaqo kanë mbetur në mes të katër rrugëve në Tiranë.

Të katër bolivianet, pavaresisht se me viza te rregullta ne Shqipëri, u kapën duke dale nga aeroporti i Rinasit ne fillim te qershorit, për të udhëtuar drejt Spanjës.

Prokuroria ka dyshime te forta se leja e qendrimit drejt Spanjes eshte e falsifikuar. Autoritetet shqiptare mendojne se keta kater shtetas jane viktima te nje rrjeti te emigrimit te paligjshem. Te larguar nga vendi i tyre per shkak te varferise, ata kane zbritur ne ferr. Shteti shqiptar u ka sekuestruar pasaportat, ka siguruar nje vendim gjykate, qe ata te mos lejohen te dalin jashte vendit dhe i ka hedhur ne rruge, duke i detyruar të shesin sendet e trupit për t'u ushqyer.

"Kam ardhur në Shqiperi me nje vize turistike. Pasaporta jone dhe viza eshte e rregullt, s'po kuptojmë, askush nuk na shpjegon, pervec avokates tone. Kam shitur unazen dhe varesen per te gjetur nje vend ku te fle dhe te ushqehem. Edhe per sonte kam leke, nuk kam me cfarë të jetoj", thotë Huan.

Paola Kalante lutet qe t'i kthejne pasaporten dhe ta lejojne te rikthehet ne vendin e saj.

"Dua te kthehem ne Bolivi, të më lene te kthehem tek femijet e mi. Kane prej 20 ditesh qe thone edhe sot edhe sot dhe do t'ju japim pasaporten. Ju lutem kush i ka per detyre të na ktheje ne vendin tone. Mire mua qe me kane strehuar ne qender, ma gjeti avokatja nga keqardhja, po keta te tre qe s'kane me cfare te jetojne?" thotë Paola.

"Nuk e dime cfare po ndodh askush s'na thote asgje, ne s'kuptojme shqip, cfare duhet te bejme ku te shkojme, ju lutem na ktheni pasaportat", thotë Raul.

Avokatja e caktuar nga shteti i kater bolivianeve tha per Top Channel se do t'i drejtohet Gjykates se Tiranes per ta hequr masen shtreguese dhe keta shtetas te lejohen te rikthehen ne vendlindje.

Kjo eshte sjellja brutale ndaj te huajve klandestine dhe pikerisht e nje shteti, qe ka gjysmen e shtetasve te tij klandestine anekënd botës.

No comments: