Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, October 02, 2012

Firma “Gjikondi” fiton Çmimin I në konkursin 8-të Vjetor të Vajit të Ullirit.

Firma “Gjikondi’ nga Qeparoi me përfaqësues z. Anastas Gjikondi morri për të dytin vit radhazi “Çmimin e Parë” në konkursin e 8-të  të vajit të ullirit, mbajtur ne Tiranë në datë 21 Shtator 2012.

Në këtë konkurs ku morrën pjesë 20 prodhues shqiptarë të Vajit të ullirit atrjesmarres, 12 prej tyre u kualifikuan si Extra te Virgjer, qe tregon shume permbledhtas rrugën e sukseshme të bërë nga industria e vajit përmes punës së madhe të bërë nga operatorët private.  Për të arritur këtu u punua intensivisht me Shoqaten e Vajit Shqiptar (apo AOA), Ministrine e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit si dhe me projektin Albanian Agriculture Competitiveness (AAC)  të financuar nga USAID.
Pas marrjes së mostrave nga 20 operatorë private që pranuan të merrnin pjesë në këtë konkurs, vlerësimi i tyre kaloi në dy faza. Faza e pare ishte bërja e analizave kimike që u kryen pranë laboratorit te shoqatës ADAMA. 12 mostrat që pëmbushën kushtin për tu klasifikuar si Ekstra të Virgjër iu nënshtruan fazes së dytë apo analizës shqisore (vlerësimit me panel test). Ky metodë lejon degustimin dhe klasifikimin e vajit të ullirit duke përdorur shqisat (kryesisht pamjen dhe shijen) permes anëtarëve të panelit që këtë vit qenë 17. Kryetare të Panel Testit të këtij viti qenë dy zonja spanjolle –të njohura nga Këshilli Ndërkombëtar i Ullirit apo KOI- zj. Cuevas, Luz Martinez Cuevas dhe Carmen Teruel Fernandez. Panel testi beri zgjedhjen per tre fituesit  per Vajin Më të Mirë Shqiptar për 2012.
Pas vlerësimit në këto dy faza, firmës nga Qeparoi i Himarës i’u dha çmimi i parë. Kjo firmë ka marrë respektivisht në Shqipëri Çmimin e Parë në 2001, 2006 dhe  në 2007, Çmimin 2-të në 2008 dhe 2009, dhe sërisht Çmimin I në 2011 dhe 2012.  Ndërsa ka marrë Medaljen e Artë në Split në 2008 dhe Çmimin e Vajit më të Mirë Ekstra Virgjër Bio në Itali në 2010.

No comments: