Saturday, November 17, 2012

Ksera takim me "Krisi Avgji"

16 Nëntor 2012 - 12:30


Nga: TEDI BLUSHI  (me shkurtime nga Ballkan web)
Skandali, Ksera takim me "Agimin e Artë": Himara tokë greke
Agimi i Artë” paralajmëron se do të rikthehet në Shqipëri edhe pse ministri ynë i Punëve të Jashtme,  Edmond Panariti ka deklaruar në mënyrë të prerë se në territorin shqiptar nuk do të lejohet më hyrja e formacioneve ekstremiste greke. 
Me anë të një deklarate të shkurtër për shtyp partia neonaziste greke ka bërë të qartë se “po, ne do të rikthehemi në Shqipëri. Cili ishte faji i grekëve të ‘Agimit të Artë’? Ajo çfarëdo kërkojmë ne në mënyrë të qartë është zbatimi i Protokollit të Korfuzit që siguron të drejtat e minoritetit kombëtar grek në Epirin e Veriut. Ne i themi jo një Qiproje të re në veri të Greqisë”, - përfundon deklarata. 

Deputeti i partisë neonaziste të “Agimit të Artë”, ka qenë i pranishëm në ceremoninë e zhvilluar më datë 12 gusht në qytezën bregdetare. Deputeti grek u shpreh përpara varrit të Aristotel Gumës kështu:
 “Në shumë raste thonë që ky gjak duhet të jetë gjaku i fundit dhe urojmë që të jetë kështu, por kjo tokë, Himara, toka greke, ka treguar në shekuj të shekujve se ka gjithmonë heronj dhe gjithmonë jep djemtë e saj më të mirë, kurban për lirinë”, –
“Nuk ka Vorio- Epir, Epiri është një. Vetëm një copë ka mbetur e skllavëruar dhe jo e lirë. Është në dorën tonë që të mbajmë këto Termopile. Mbi të gjitha jeni ju të parët, që jeni vendas e që jetoni këtu, që keni gjithë këtë presion të institucioneve shqiptare. Me ndihmën e grekëve të zgjuar, besoj se nuk do të vonojë koha që kjo copë e tokës greke do të bëhet, edhe nëse përkohësisht, autonome, pasi janë në fuqi vendimet e Protokollit të Korfuzit. Më pas të vijë edhe liria që kemi kërkuar. I paharruar qoftë kujtimi i Aristotelit! Qoftë i pavdekshëm, vdekja nuk llogaritet. Një është Greqia, për Greqinë luftojmë. I njëjti mesazh është edhe në Qipro, në Qipron tonë të skllavëruar. Mbi këtë varr duhet të betohemi për atdheun tonë, për fenë tonë, për idealet tona. Rroftë Greqia!”

 Në 28 tetor 2012, në kishën e Bularatit, Spiro Ksera, anëtari i kabinetit Berisha, ka zhvilluar  një takim të gjatë me një nga deputetët e “Agimit të Artë” .  TAKIMI Takimi ka qenë sekret. Për t’i shpëtuar syrit të kureshtarëve palët kanë zgjedhur kishën e Bularatit. 
 Por nëse derimë sot ministri, Spiro Ksera e ka mbajtur “premtimin” për të mos ta bërë publik këtë takim, “tradhëtia” ka ndodhur nga miku i tij grek. Deputeti i “Agimit të Artë”, Kristo Papa i ka dhënë fund heshtjes duke publikuar jo vetëm foto të takimit me Kserën por ka zbardhur edhe diskutimin që  është zhvilluar mes tyre. “Shqiptarët kanë gjetur dhe kanë bërë. Por një bandë e vogël syresh (referuar protestave të Aleancës KuqeZi, Klubit të Patriotëve të Rinj dhe Vetëvendosjes) nuk mund të na bëjnë ne presione në tokën e Vorio-Epirit. Ata janë bashkuar dhe janë bërë njësh. Po ju ç’po bëni për të mbrojtur interesat e vorio-epirotëve? Heshtni dhe doni të dialogoni me ta? Turp!”, - është shprehur mes të tjerash Papas në këtë takim. “Me kë kujton se flet?! Keni ardhur këtu për herë të parë dhe doni të tregoni se jeni më hero se unë? Nëse për ju është hera e parë që vini këtu, unë kam vite që luftoj për të mbrojtur Vorio-Epirin! Tani jam me demokratët, ministër në qeveri dhe di t’i mbroj më mirë interesat e Vorio-Epirit”, - i është përgjigjur Ksera.
(Lajmi eskluzivisht sot në Gazeta Shqiptare)Archive:  http://paspartoy.blogspot.gr/2012/08/blog-post_4600.html Δευτέρα, Αυγούστου 13, 2012

H Χρυσή Αυγή τίμησε τον εθνομάρτυρα της Βορείου Ηπείρου, Αριστοτέλη Γκούμα...Επικεφαλής ο βουλευτής Χρήστος Παππάς με μια πύρινη - απευλεθρωτική ομιλία

Η Χρυσή Αυγή στη σκλαβωμένη Χειμάρρα της Βορείου Ηπείρου (Βίντεο)
Δυο χρόνια πέρασαν που η Χείμαρρα θρηνεί τη δολοφονία του παιδιού της, του ανυπότακτου Έλληνα πατριώτη Αριστοτέλη Γκούμα.
Ο Αριστοτέλης σκοτώθηκε από ομάδα αλλοφύλων και απίστων Αλβανών, κατακτητών της Χειμαρριώτικης γης, τον Αύγουστο του 2010. Ήταν 36 χρονών παλληκάρι, γιος του Ηλία Γκούμα, με ανυπέρβλητη πίστη στην Ελλάδα από τα παιδικά του χρόνια. Την ίδια πίστη που διέκρινε και τους αγωνιστές σε μια άλλη σκλαβωμένη γη της Πατρίδας μας, τους Ισαάκ και Σολωμού στη μαρτυρική Κύπρο.
Η Χρυσή Αυγή τίμησε σήμερα τον Βορειοηπειρώτη ήρωα στο μνημόσυνο που έκανε η οικογένειά του στον ναό των Αγίων Πάντων της Χειμάρρας. Η αντιπροσωπεία της Χρυσής Αυγής είχε επικεφαλής τον βουλευτή επικρατείας, συναγωνιστή Χρήστο Παππά, υπεύθυνο του κινήματος για θέματα αλυτρώτου Ελληνισμού, τον.....
επικεφαλής του πυρήνα της Χρυσής Αυγής στα Ιωάννινα, συναγωνιστή Γιάννη Μέμο και τον υποψήφιο βουλευτή του κινήματος στον νομό Ιωαννίνων, συναγωνιστή Χριστόφορο Τσάγκα. Η αντιπροσωπεία της Χρυσής Αυγής, με τον πρέποντα σεβασμό στη μνήμη του ήρωα Γκούμα, προσήλθε και προσευχήθηκε μαζί με την οικογένεια στο μνημόσυνο και κατόπιν στο τρισάγιο που τελέστηκε στο κοιμητήριο της Χειμάρρας. Στο μνήμα του Αριστοτέλη ήταν γραμμένα τα λόγια  «Του αντρειωμένου ο θάνατος, θάνατος δε λογιέται».
Ο συναγωνιστής Χρήστος Παππάς κατέθεσε εκ μέρους της Χρυσής Αυγής στεφάνι στο μνήμα του ήρωα και απευθύνθηκε στους παρευρισκόμενους μιλώντας με λόγια ψυχής τόσο για τον Αριστοτέλη όσο και για την σκλαβωμένη Βόρειο Ήπειρο, εκφράζοντας τις πάγιες θέσεις της Χρυσής Αυγής όπως αυτές σταθερά και αταλάντευτα παρουσιάζονται από τις απαρχές του κινήματος. Τα λόγια του βρήκαν απήχηση στις καρδιές του δοκιμαζόμενου λαού της Βορείου Ηπείρου και η τελετή έκλεισε με παρότρυνση του συναγωνιστή να ψαλλεί ο Εθνικός Ύμνος γιατί έτσι πρέπει και έτσι θα το ήθελε και ο ίδιος ο Αριστοτέλης. Στη συνέχεια την αντιπροσωπεία μας δέχθηκε η οικογένεια στο σπίτι. Να σημειώσουμε ότι η παρουσία του συναγωνιστή Παππά ήταν και η μοναδική παρουσία βουλευτή του Ελληνικού Κοινοβουλίου.
Η Χρυσή Αυγή θα συνεχίσει τον αγώνα της για την ελευθερία της Ελλάδος σε όλα τα μήκη και πλάτη και από τον θεσμικό της ρόλο ως κόμμα του Ελληνικού κοινοβουλίου. Η Χρυσή Αυγή δεν μπήκε στο κοινοβούλιο για να μπακαλευθεί, να διορίσει και ν’ αρπάξει όπως κάνουν όλα τα συστημικά κόμματα εδώ και δεκαετίες αλλά για ν’ αγωνιστεί για Πατρίδα και ελευθερία. Το φωνάζαμε ως μέλη της εθνικιστικής οργάνωσης Χρυσή Αυγή, και συνεχίζουμε να το φωνάζουμε και ως βουλευτές, εκπρόσωποι του Λαϊκού Εθνικιστικού Κινήματος: Η Βόρειος Ήπειρος είναι Ελληνική. Λευτεριά στη Βόρειο Ήπειρο!

συνέχεια με το ρεπορτάζ, τις ομολίες και τον Εθνικό μας ύμνο

No comments: