Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, November 02, 2012

Nje artikull i M. Nano (respublica) dhe dy komente ne blogun e tij

  Greqia po ecën drejt riballkanizimit të vet
 
Greqia është një vend anëtar i BE-së prej vitit 1981 dhe këto 30 vite e kusur që ka kaluar si banor në lagjen europiane nuk duket se kanë ndikuar kushedi se çfarë për të bërë zhballkanizimin e këtij vendi. Vitet e fundit është marrë vesh se ‘suksesi grek’ ka qenë një gënjim i madh. Sigurisht, ndihmat e Brukselit dhanë për vite me radhë disa frute ekonomikisht, por kriza e fundit bëri copë e çikë çdo pretendim për arritje edhe në këtë plan. Grekëve po u kërkohet – si kusht që të qëndrojnë në zonën euro – që ta shtrëngojnë rripin e t’i rikthehen një standardi më të ulët jetese e një jete jo shkapërdare.....
 vijimi ne: http://respublica.al/opinion/2012/10/30/greqia-po-ecen-drejt-riballkanizimit-te-vet
Autori i blogut  eshte padyshim nje investigues dhe artikujt e tij kane  vlera ne kakofonine e pluralizmit ne Shqiperi. Por megjithate nuk i shpeton deshires per te "ekspozuar" ate Greqi qe sipas tij i ngjan ballkanit.  Pa dashur te futem ne thellesi, ka nje ndryshim kolosal midis Greqise dhe vendeve te tjera ballkanike duke perfshire dhe Shqiperine, ndryshe nuk shpjegohet qe Greqia ne kulmin e krizes se saj ende nuk po braktiset nga emigrantet.
Do desheroja te  renditja disa fakte qe tregojne se Greqia ne formen e sotme eshte produkt i vete Europes dhe i nomeklatures se saj burokratike.   Konecptimi i berthames se Europes, dmth i Gjermanise eshte qe te kete nje treg krejt te lire per te shitur produket e saj pa dogane, per te fuqizuar  ndermarjet e saj te cilat operojne fuqishem dhe ne Greqi. Skandalet me te medha ekonomike ne Greqi faktikisht nuk jane bere kurre pa pranine  e elementit Gjerman me aftesite e tyre te fuqishme koruptive. Kulmi i korupsionit shenohet me nderrmarjen Siemens, e cila jepte rushfete qeveritareve greke per te lidhur kontrata shumemilioneshe me kosto shumefish te fryra qe mbulonin shpenzimet e tyre per korputimin e qeveritareve.  Personi perfaqesues i kesaj kompanie, quhet Kristoforakos,  a gjeti strehim ne Gjermani dhe megjithe kerkesen e gjykatave greke per ta dorezuar dhe dhene llogari, ai ka mbrojtjen totale te Gjermanise. Dhe Merkel ne vend qe te dorezoje kete kriminel ekonomik, i ve kushte Greqise per te ulur rrogen e pensionisteve!

Aspekt tjeter eshte dhe presioni qe behet Greqise per te blere aeroplane dhe anije luftarake ne Gjermani e France, me nje kosto kolosale per kete vend. Ndersa do te duhej te adoptohej dogma e mbrojtjes se gjithe vendeve te Eu nga nje sistem i perbashket, Greqia nen kercenimin e fqinjeve detyrohet te harxhoje 6% te buxhetit te saj per shpenzime armatimesh. Merkeli me parene e saj nuk i kerkon Greqise te zvogeloje buxhetin ushtarak, sepse do te zvogelonte potencialet e mundeshme finaciare te sajat qe rrjedhin pikerisht nga blerjet qe ben Greqia me kosto te larte.  Merkeli kerkon te ulet rroga e njerezve dhe Greqia te vazhdoje te bleje armatimet gjermane !

Merkel me parene e saj nuk i kane vene asnje kusht qeverise se korruptuar greke per te luftuar korrupsionin, as pas listes se fameshme Lagarde te personave qe zoterojne kapitale ta pa justifikuara ne bangat e Zvicres. Por  Merkeli ka vene kusht heqjen e te drejtave elementare qe parashikonte kodi i punes!

Vete fakti qe mbeshtet nje klase politike e korruptuar ne Greqi nga pareja e Merkel, tregon se e vetemja gje qe u intereson Gjemaneve eshte te marrin te shumefishuara parate qe i japin asaj me kredi xhambazesh!

Prandaj mendoj se ka shume vend per te reflektuar per te verteten se sa te duartrokitet qe "Greqia eshte vend si gjithete tjerat e ballkanit". Vete shembulli me gazetarin Bahcevani qe jep autori i artikullit eshte i mjaftueshem. Por asnje lloj detyrimi nga Merkeli me shoke per ristrukturimin e sistemit te drejtesise, e vetemja gje qe u intereson eshte te krijonjne nje sistem krejt liberal ekonomik  te kapitalit te huaj e vendes ku i vetemi rregull mbizoterues eshte shfrytezimi pa meshire i punonjesve. Zoti Nano!
Greqia ka qene perhere e "trazuar" pasi ka nje popull te zgjuar,demokratik dhe kurajoz..Ka qene perhere inisiatore (kujto luften ndaj perendorise osmane),luften ndaj fashizmit,pergjakjen demokratike civile.. e tje...Kushtet dhe borxhet e medha te armeve,struktura dhe imponimi i BE,per konsum dhe jo prodhim,"mbyllja" e pasurive natyrore,turizmi i eger me euro te forte,kriza amerikane e borxheve,dhe deshira per "eksperiment" ekonomik te FMN=SE,e sollen ketu ku eshte..NATYRISHT TE GJITHA PAGUHEN.(mos haro qe pagoi me monedhe te forte edhe qindra mijra shqiptare,duke ia hequr nga vetja,dhe nga siguracionet e arkave).Riballkanizim i Greqise,do te marre ne centrifugen e vete edhe Ballkanin Perendimor,duke u bere edhe ato shtete "anetare" me te drejta te kufizuara,per Veriun e pasur..Ke te drejte,per gazetarin dhe veprimet e nxituara te nje demokracie qe goditet nga te gjitha anet.Ndryshimi eshte me gezetarine shqiptare, qe eshte komplet e kanalizuar ne "dehjen" nacional-socialiste dhe demokrato-iluzioniste,qe nuk guxon te beje asnje kritike per SISTEMIN -kukell te komanduar nga Atlantizmi.
Ndryshimi eshte,qe keto diheshin dhe ndodhin edhe ne Itali,Portugali,Spanje dhe Gjermani,ku edhe presidente u kapen me korupsion..vec atje prodhohen nendetese,benza dhe parfume te shtrenjat qe shiten..kurse euroja ne greqi do shume munde te blehet..Nje euro,per shtete te ndryshme..eshte kurth dhe jo zhvillim,pasi fiton i pasuri(Gjermania) dhe paguan i varferi (Greqia,Spanja,Italia)..pra edhe demokracia goditet..Ketu po ballkanizohet Italia,,jo me Greqia!

No comments: