Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 05, 2012

The European Comission Reprobates Berisha

November 30, 2012
Source: Proto Thema, 29.11.2012 (Translated from the Greek original by B.S.)
“The declarations of every politician must be made in a spirit that reinforces relations of good neighbourship and not the opposite” declared on [Thursday] the representative pf the European Commission, having been asked to comment on the declarations of the Albanian Prime Minister Sali Berisha, which were aimed against Greece and fYROM.
Peter Stano, representative of the Commissioner charged with Enlargement issues and the European Political Neighnourship, Stefan Füle, stated: “As you know we do not comment on declarations of politicians and representatives of countries. I would, however, like to underline that it is very important for every country and for every politician that the make declarations that reinforce relations of good neighbourship and not the opposite””.
We remind that on Wednesday the Albanian Prime Minister claimed that Albanian territory extends “from Preveza to Persevo, from Skopje to Podgorodica”.The result of this provocative declaration was the angry reaction of mr Avramopoulos who announced the cancellation of his visit to Tirana.
Mr Avramopoulos was due to travel to Albania to be present for the festivities marking the centenary of the independence   of the country.

No comments: