Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 03, 2013

Kariera e ish sekretarit te rinise merr hov -Nje artikull i turpshem per nje intelektual -nje pergjigje nga Hamburgu

Bashkurti: Janullatos, politikë të dyzuar. Grekët, një popull fashist

Postuar në: Aktualitet,Kryesore,Politika |
lisien“Bazat e fashizmit në Greqi kanë filluar shumë herët”. Kështu është shprehur për Ora News sekretari i “Aleancës Kuqezi”, Lisien Bashkurti, duke theksuar se tradita fashiste është një traditë që nuk është shuar asnjëherë në Greqi.
Bashkurti tha se “Aleanca Kuqezi e ka shprehur gjithmonë mendimin e saj në lidhje me Kishën Autoqefale”. “Ne, u shpreh ai “kemi promovuar dhe do të promovojmë etërit e Kishës Autoqefale Shqiptare, si Fan Noli, Petro Nini Luarasi etj”.
Sekretari i “Aleancës Kuqezi”, theksoi se “Kryepeshkopi Janullatos ka bërë një politikë të dyzuar, pasi të bësh psalme fetare në Shqipëri dhe politikë në Greqi nuk është gjë tjetër veçse dyzim”.
Pyetjes nëse Aleanca Kuqezi ka kërkuar ndjekjen me dhunë të Kryepeshkopit Janullatos nga Shqipëria, sekretari i AK iu përgjigj: “Alenca Kuqezi nuk e ka kërcënuar dhe nuk e ka kërkuar kurrë të përzihet me dhunë nga Shqipëria, Janullatosi”.
Ndërsa në lidhje me deklaratat e fundit të partisë neonaziste greke “Agimi i Artë”, Bashkurti u shpreh se: “Përpara deklaratave të Agimit të Artë, kemi dëgjuar dhe këngë që me zorrët e ushtarëve shqiptarë do të bënin lidhëse këpucësh dhe shumë deklarate të tjera raciste, por unë do të thosha se ajo që e dallon Agimin e Artë me deklaratat e tjera është se Agimi i Artë i shpalos haptas pikëpamjet e saj raciste”.
“Për shqiptarët çështja çame është një e drejtë legjitime, është një kauzë e rëndësishme e popullit shqiptar. Çështja çame do të jetë një nga kauzat kryesore në Parlamentin e ardhshëm të Shqipërisë”.
“Aleanca Kuqezi është mirëfilli i forcës patriotike shqiptare, ne nuk kemi asgjë të përbashkët me Agimin e Artë dhe këtë e pranojnë dhe ata vetë”.
Pyetjes nëse ka brenda saj, element elektoral patriotizmi sekretari i Aleancës Kuqezi, Bashkurti iu përgjigj: “Patriotizmi është një ndjenjë e thellë, Aleanca Kuqezi kërkon konsolidimin e demokracisë në Shqipëri dhe në Kosovë, kërkon respektimin e të drejtave dhe lirive themelore të njeriut. Parimi i AK është se bashkimi i Shqipërisë nuk bëhet vetëm, por me mbështetje. Ne jemi në një vit elektoral, por AK ka një vit e gjysëm që ngre frymën e patriotizmit shqiptar. Shqiptarët kanë të drejtë të jenë krenar për patriotizmin e tyre dhe këtë vit, me 100 vjetorin e Pavarësisë, ata e treguan këtë më mirë se kurrë”.
Në lidhje me zgjedhjet e qershorit 2013 Lisien Bashkurti tha: “Sondazhet tregojnë se Aleanca Kuqezi është një nga tre forcat kryesore politike në zgjedhjet e ardhshme. AK i qëndron tezës se është demokracia ajo që do të bëjë kombin. Patriotizmi në njërën anë dhe demokracia në anën tjetër janë dy shtyllat në të cilën AK ka ngritur programin e saj”.
“Aleanca Kuqezi ka një klimë shumë mbështetëse. Projekti politik i AK nuk mund të realizohet i vetëm dhe pa një bashkëpunim politik. Ne kemi nevojë për një kompromis kombëtar”.
Intervistën e tij Bashkurti e mbylli me një mesazh drejtuar partisë neonaziste greke: “Të kryeni detyrat tuaja se jeni një shtet që ka falimentuar ekonomikisht dhe një popull që ka falimentuar moralisht dhe psikologjikisht”.

136 Pergjigje per Bashkurti: Janullatos, politikë të dyzuar. Grekët, një popull fashist


Fred.Dibrani.Hamburg  --  3 Janar, 2013 në 12:55 pm
Un personalisht prisja me teper diplomaci nga ish-diplomati Lisien Bashkurti.
Zoti Bashkurti nje pyetje kam per ju dhe AKZ.
Si i shikoni gati 1 milion shqiptaret qe kan emigruar pas vitit 1991 ne shtetin grek.
AKZ thoni ju, se nuk eshte e njejete si Agimi i Art,por ju flisni gati me te njejten gjuhe .
Zoti Lisien.Te duash dhe mbrosh atdheun eshte e detyre e secilit qe e ndjen vetet shqiptar,por te krijosh nje klim paqsore per zgjidhjen e kontraditave me popujt fqinj esht domosdoshmeri.
Kur populli grek i hapi dyert e shtepive ne nje kohe te veshtir per Shqiperine, nuk mund te gezohemi ne sot per kohet e veshtira qe po kalon Greqia e mberthyer nga kriza ekonomike.
Ne duhet te mesojme dhe te perpiqemi qe te parandalojme qe kjo krize te shkatrroje dhe Shqiperine.
AKZ duhet ti harxhoje energjite ,jo duke u marre me organizaten Fashiste Agimi i Arte,por duke mobilizu shqiptaret per permbysjen e regjimit hajdut dhe te koruptuar te Sali Berishes.
“Nuk jam grek por nje fqinj i mire i tyre” ka thene patrioti i madh shqiptaro-amerikani Antoni Athanas.
Krizat ekonomike gjithmon kan prodhuar luftra,dhe ne lufte ato qe humbasin jane njerzit e thjeshte.
Ku ishtit ju zoti Bashkurti kur Berisha e caktoi Janullatosin ne krye te kishes Autoqefale shqiptare??
Perse nuk kundershtuat ju athere??
Kam patur respekt per ju si politikan,por me duket se po zhgenjhem
Përgjigjjuni

No comments: