Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 11, 2013

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 9.2.2013 Δ.Ε.Ε.Ε.Μ «ΟΜΟΝΟΙΑ» ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

sent by Perdikis
Subject: ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 9.2.2013
 
Δ.Ε.Ε.Ε.Μ «ΟΜΟΝΟΙΑ»
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 
       Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της Δ.Ε.Ε.Ε.Μ. «ΟΜΟΝΟΙΑ» στην Αθήνα, συνάντηση ανάμεσα σε στελέχη της «ΟΜΟΝΟΙΑΣ» με επικεφαλής τον αντιπρόεδρο Γεώργιο Τζομάκα και την Συντονιστική Επιτροπή Συνταξιούχων Βορείου Ηπείρου όπου εξετάσθηκε η κατάσταση μετά την διακοπή της συνταξιοδότησης των ομογενών εκ Βορείου Ηπείρου και εκ των χωρών της τέως Σοβιετικής Ένωσης
       Κοινή διαπίστωση υπήρξε πως η στέρηση των συντάξεων από τους υπερήλικες Βορειοηπειρώτες θα οδηγήσει σε αφανισμό και σε πρόωρη απώλεια ζωών καθώς τους στερεί τα στοιχειώδη μέσα διατροφής, προμήθειας φαρμάκων και επιβίωσης.
Επίσης εκτιμήθηκε πως η στέρηση των συντάξεων θα έχει μοιραίες συνέπειες στο εθνικό ζήτημα της Βορείου Ηπείρου και στην παραμονή των Βορειοηπειρωτών στις πατρογονικές τους εστίες μετά από χιλιετίες παρουσίας σε πανάρχαια ελληνικά εδάφη. Ακόμα επιβεβαιώθηκε η συμπόρευση στον αγώνα με τους ομογενείς από την τέως Σοβιετική Ένωση αλλά και η ανάδειξη των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών γνωρισμάτων του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού   
         Μετά από εκτενή ανάλυση της κατάστασης συμφωνήθηκε ομόφωνα η δυναμική συμμετοχή στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το Υπουργείο Εργασίας, Σταδίου 29 την Τετάρτη  13 Φεβρουαρίου και ώρα 13.00 καθώς και η συνέχιση του αγώνα με σειρά άλλων ενεργειών.
 
                                             Από την Δ.Ε.Ε.Ε.Μ. «Ομόνοια», 9 Φεβρουαρίου 2013
 
Περισσότερες πληροφορίες:
Γεώργιος Τζομάκας
Γενικός Αντιπρόεδρος της Δ.Ε.Ε.Ε.Μ «Ομάνμοια»
Τηλ. 6944927385

No comments: