Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 11, 2013

ΝΤΡΟΠΗ: Δημοσιογράφος του ΣΚΑΙ χαρακτήρισε Αλβανούς τους Βορειοηπειρώτες

3bbd7eba6b043fd8a3819fa2bb9dd9c9_XL
Δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας με αυτό που ακούσαμε χθες στην εκπομπή του Γιώργου Αυτιά στην τηλεόραση του ΣΚΑΙ.
Μιλώντας για το θέμα των συντάξεων ΟΓΑ η συμπαρουσιάστρια του Αυτιά κ. Μάγδα Τσέγκου χαρακτήρισε τους Βορειοηπειρώτες και τους Ποντίους, Αλβανούς και Ρώσους αντίστοιχα.
«Να πούμε και κάτι θετικό γιατί είχαμε δεχτεί πολλά παράπονα, όχι φέτος και πέρσι και πρόπερσι για τις συντάξεις που δύνονται σε ανθρώπους που ζουν στο Εξωτερικό. Σε Ρώσους, σε Αλβανούς, σε Βούλγαρους κλπ. Κόπηκε αυτό. Αυτό είναι καλό!» είπε η ανιστόρητη συμπαρουσιάστρια του Γιώργου Αυτιά, Μάγδα Τσέγκου.
Στο πάνελ βρισκόταν επίσης και ο γνωστός νομικός-εργατολόγος και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλέξης Μητρόπουλος ο οποίος προσπάθησε να «διορθώσει» κάπως τα πράγματα τονίζοντας πως «δεν κόπηκε, αλλά έβαλαν αυξημένα κριτήρια» για να συμπληρώσει στην συνέχεια πως ο νόμος αυτός αφόρα τους «ομογενείς μας από την Β…Αλβανία» και «δικούς μας ανθρώπους Βορειοηπειρώτες, είναι μια μεγάλη αδικία για ανθρώπους που δεν έχουν πώς να ζήσουν».
Μόνο η λέξη ΝΤΡΟΠΗ μπορεί να χαρακτηρίσει τα όσα είπε για τους Έλληνες της Βορείου Ηπείρου και του Πόντου η ανιστόρητη δημοσιογράφος του ΣΚΑΙ Μάγδα Τσέγκου.
Μάθετε λοιπόν κ. Τσέγκου πως ανάμεσα στους μεγάλους Εθνικούς Ευεργέτες της πατρίδας μας, της Ελλάδας, εξέχουσα θέση κατέχουν λαμπρά τέκνα της Βορείου Ηπείρου. Ο Ευάγγελος και ο Κων/νος Ζάππας, ο Απόστολος Αρσάκης, ο Γεώργιος και ο Σίμων Σίνας, άφησαν για το Έθνος ολόκληρο και για την ιδιαίτερη πατρίδα τους την Βόρεια Ηπειρο μεγάλα ποσά για κοινωφελείς σκοπούς σε βασικούς τομείς. Οι γνωστές περιπέτειες όμως του Έθνους είχαν σαν αποτέλεσμα αυτό το γνήσια Ελληνικό κομμάτι της Ηπείρου να βρεθεί εκτός Ελληνικών συνόρων και να ανήκει εδώ και αρκετά χρόνια, στην Αλβανία.
Ανάλογες με τις περιπέτειες του Έθνους ήταν και οι περιπέτειες των Κληροδοτημάτων τα οποία συνέστησαν οι Βορειοηπειρώτες ευεργέτες και αφορούσαν τις ιδιαίτερες πατρίδες τους, στη Βόρειο Ήπειρο.
Η σύνταξη αυτή –που δεν αποτελεί σύνταξη αλλά προνοιακό βοήθημα- δίνεται σε Έλληνες υπερήλικες της Βορείου Ηπείρου που έδωσαν αγώνες και υπέστησαν τους πιο σκληρούς διωγμούς για να διατηρήσουν άσβεστη την φλόγα του Ελληνισμού στο σκλαβωμένο κομμάτι της Ηπείρου.
Μπορούσαμε να γράψουμε πολλά αλλά θα σας πούμε ένα: ΕΜΕΙΣ οι ΕΛΛΗΝΕΣ του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ -όπως μας αποκαλείτε εσείς- αγαπάμε περισσότερο από εσάς την ΕΛΛΑΔΑ!
Και αν εναντιωνόμαστε απέναντι σ’ αυτήν την αδικία είναι γιατί με την απόφαση αυτή οδηγούν στον θάνατο χιλιάδες Βορειοηπειρώτες και οδηγούν σε ερήμωση την Βόρειο Ήπειρο, την ώρα που ο Μπερίσα δηλώνει πως τα σύνορα της Αλβανίας φτάνουν μέχρι την ιδιαίτερη πατρίδα σας, την Πρέβεζα!
Καλούμε όλους τους Βορειοηπειρώτες να στείλουν μηνύματα διαμαρτυρίας στην σελίδα του ΣΚΑΙ στην παρακάτωδιεύθυνση: http://www.skai.gr/contact/
http://aftonomi.gr/politiki/item/1250-ntropi-dimosiografos-tou-skai-xaraktirise-albanous-tous-boreioipeirotes-binteo.html


Shekulli merr nen mbrojte gazetaren e skait qe gezohet per "lajmin e mire, qe u prene penionet shqitareve (sipas saj vorioeprotet jane shqiptare) 

Publikuar më 10.02.2013 | 16:41

Opinioni publik dhe mediet greke kanë kryqëzuar një gazetare e cila në një farë mënyre mohoi ekzistencën e "Epirit të Veriut".
Duke folur për çështjen e pensioneve në televizionin “Sky” gazetarja Magda Tsegkou, tha se ka shumë shqiptarë dhe rusë që jetojnë jashtë Greqisë dhe që trajtohet me pension nga shtetit grek dhe është vepruar drejtë që shumës së këtyre u është hequr pensioni.
Në panel ishte i pranishëm edhe deputeti i SYRIZA-s, Alexis Mitropoulos, i cili u përpoq të rregullonte gjerat duke thënë se pensioni u është hequr shqiptarëve është rregulluar standardi për grekët që jetojnë në “Epirin e Veriut”.
Mediet greke me ironi kanë deklaruar se Tsegkou duket se mbështet idenë e Kryeministri Berisha i cili thotë se kufiri i Shqipërisë është deri në Prevezë, që është edhe vendlindja e gazetare.
Komentet denigruese në drejtim të saj kanë qentë të forta duke thënë se kjo është një turp dhe tregon se gazetarja nuk njeh realitetin dhe historinë. Tsegkou është gazetare me reputacion në Greqi, e njohur për angazhimin e saj për të drejtat e njeriut dhe barazisë gjinore.
 

No comments: