Tuesday, February 12, 2013

Πόρτα» Αβραμόπουλου σε Μπερίσα για τις αλυτρωτικές δηλώσεις στο Μόναχο!

http://aftonomi.gr/politiki

Φαίνεται πως o Μπερίσα αρχίζει να καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι να ξανακερδίσεις την εμπιστοσύνη και την στήριξη των συμμάχων σου όταν τους προκαλείς με αλυτρωτικές δηλώσεις. 

Στην ετήσια διάσκεψη για την Ασφάλεια (MSC) που έγινε στο Μόναχο συμμετείχαν τόσο η Αλβανία μέσω του πρωθυπουργού της Σαλί Μπερίσα όσο και η Ελλάδα μέσω του υπουργού Εξωτερικών κ. Δημήτρη Αβραμόπουλου. 
Στο πλαίσιο της Διάσκεψης, ο κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος είχε, μεταξύ άλλων, συνάντηση με τον Υπουργό Εξωτερικών του Αζερμπαϊτζάν κ.Elmar Mammadyarov. Κατά τη συζήτηση τους, οι δυο υπουργοί έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στο θέμα του αγωγού μεταφοράς φυσικού αερίου Transadriatic Pipeline (TAP). Παράλληλα συμφώνησαν η υπογραφή της διακυβερνητικής συμφωνίας για τον αγωγό Transadriatic Pipeline (TAP) να γίνει στην Αθήνα, την προσεχή Τετάρτη.
Σύμφωνα με πληροφορίες, μεταξύ άλλων, κατ’ ιδίαν επαφές με τον κ. Αβραμόπουλο επεδίωξε να έχει και ο Αλβανός πρωθυπουργός Σαλί Μπερίσα. Η συνάντηση αυτή δεν έγινε τελικώς αφού ο υπουργός άκουσε τις επισημάνσεις των διπλωματών ότι δεν συνέτρεχε λόγος εφ’ όσον τα Τίρανα συνεχίζουν να προκαλούν την Αθήνα με αλυτρωτικές θέσεις και συντηρούν υποδόρια ένταση.
Η διάσκεψη πραγματοποιείται σε ετήσια βάση και αποτελεί το μεγαλύτερο διεθνές φόρουμ για θέματα παγκόσμιας ασφάλειας, ενώ ταυτόχρονα έχει το χαρακτήρα άτυπης γενικής συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών για τους υπουργούς Εξωτερικών και Άμυνας των χωρών μελών του διεθνή οργανισμού.


  •  Shmanget takimi në Mynih. Avramopullos-Berishës: "Nuk kemi çfarë bisedojmë. Po vijoni të kultivoni frymën irredentiste 
Publikuar më 12.02.2013 | 8:18, Shekulli on line

Plarent Shehu
-Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Dhimitris Avramopullos, ka refuzuar takimin me Kryeministrin Sali Berisha gjatë punimeve të takimit të lartë për Sigurinë (MSC), i cili u zhvillua ditën e shtunë në Mynih të Gjermanisë. Sipas mediave greke, Kryeministri Sali Berisha gjatë këtij forumi u takua fillimisht me ministrin e Jashtëm të Azerbaixhanit, Elmar Mamadyarov, ku bisedoi për miratimin e ditëve më parë të kontratës së qeverisë shqiptare për gazsjellësin “TAP”. Më pas, gjithmonë sipas mediave greke, kryeministri Berisha kërkoi të takohet me ministrin e Jashtëm grek, Dhimitris Avramopullos, por nga stafi i këtij të fundit iu refuzua një gjë e tillë. Mediat greke bënë me dije, se ministri Avramopullos u takua në emër të qeverisë greke me homologun e tij azerbajxhanas, Elmar Mamadyarov, ku dy palët biseduan për gazsjellësin Trans-Adriatik-Pipeline (TAP), ku dhe ranë dakord, që të firmoset këtë javë marrëveshja në këtë kuadër mes dy shteteve; Greqisë dhe Azerbajxhanit. Sipas burimeve të brendshme nga mediat greke, bëhet e ditur se, në kuadër të takimeve që Avramopullos zhvilloi me homologun e tij azerbajxhanas, Elmar Mamadyarov, për çështjen e gazsjellësit “TAP”, kërkoi të zhvillojë një takim me të edhe kryeministri shqiptar, Sali Berisha, por ky takim nuk u bë i mundur, pasi kërkesës së stafit të kryeministrit Berisha. Arsyet e palës greke ishin se, “Tirana zyrtare vijon të provokojë Athinën me qëndrimet e saj irredentiste, të cilat mbajnë dhe kultivojnë tension mes dy vendeve.

No comments: