Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, March 15, 2013

Αγανακτισμένοι Βορειοηπειρώτες διαμαρτύρονται για το κόψιμο των Συντάξεων του ΟΓΑ


http://neavi.blogsp
 Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Πλατεία Συντάγματος και πορεία διαμαρτυρίας από τη Βουλή στο Ζάππειο πραγματοποίησαν, ot.gr/σήμερα δύο χιλιάδες Βορειοηπειρώτες και δεκάδες παλιννοστούντες ομογενείς - κυρίως από πρώην χώρες της ΕΣΣΔ - διαμαρτυρόμενοι για το κόψιμο των συντάξεων  του ΟΓΑ.

Με πανό και συνθήματα οι Ομογενείς εξέφρασαν την αγάνακτησή τους για τον εγκληματικό αυτό νόμο.
Οι Βορειοηπειρώτες αντιδρούν στη διάταξη του νόμου 4093/2012 που στερεί από τους ανασφάλιστους ηλικιωμένους τη σύνταξη του ΟΓΑ και το δικαίωμα στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Από την Πλατεία Συντάγματος οι συγκεντρωμένοι πορεύτηκαν έξω από το Ζάππειο Μέγαρο  το οποίο ιδρύθηκε από τον Βορειοηπειρώτη εθνικό ευεργέτη κ. Ευάγγελο Ζάππα τον 19ο αιώνα και ξαναγύρισαν μπροστά από τη Βουλή όπου έκλεισαν τη Βασιλίσσης Αμαλίας για περίπου 2 ώρες.
Την συμπαράστασή τους στον αγώνα των ομογενών έδειξαν οι Βουλευτές του Ελληνικού Κοινοβουλίου που παραβρέθηκαν στη Συγκέντρωση, από τη Χρυσή Αυγή, τους Ανεξάρτητες Έλληνες και τη ΔΗΜΑΡ.
Παράλληλα, οι συγκεντρωμένοι επέδωσαν ψήφισμα διαμαρτυρίας στον Πρόεδρο της Βουλής,  προκειμένου να τροποποιηθεί η διάταξη του νόμου 4093/2012.

No comments: