Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 14, 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥΓενική συνέλευση των Βορειοηπειρωτών, εκπροσώπων συλλόγων και φορέων με θέμα την κατάργηση των συντάξεων

   Την 13η Μαρτίου 7-9 μμ στην αίθουσα Δαίδαλος του Ελληνοβρετανικού κολλεγίου με πρωτοβουλία της Δ.Ε.Ε.Ε.Μ. «ΟΜΟΝΟΙΑ» διεξήχθη Γενική Συνέλευση Βορειοηπειρωτών, εκπροσώπων Βορειοηπειρωτικών συλλόγων και φορέων για το κρίσιμο θέμα της κατάργησης των συντάξεων προς τους υπερήλικες Βορειοηπειρώτες.
   Την συζήτηση συντόνισε ο Γιώργος Τζομάκας, Γεν. Αντιπρόεδρος της Δ.Ε.Ε.Ε.Μ. «ΟΜΟΝΟΙΑ».
   Αποφασίστηκε ομόφωνα η δυναμική συνέχιση κατά της κατάργησης των συντάξεων προς τους υπερήλικες Βορειοηπειρώτες και τους ομογενείς από την τέως Σοβιετική Ένωση καθώς και η συμπόρευση στον αγώνα με τα Ποντιακά σωματεία.
   Εξελέγη επιτροπή βορειοηπειρωτικού αγώνα για τις συντάξεις, αντιπροσωπευτική, γεωγραφικά από τις διάφορες περιοχές της Βορείου Ηπείρου, συμπεριλαμβανομένου και του βλαχόφωνου Ελληνισμού καθώς και με εκπροσώπους από ΒΗπειρωτικούς συλλόγους και φορείς. Συζητήθηκαν ακόμα λεπτομέρειες για την σημερινή συγκέντρωση  στην πλατεία Συντάγματος στις 5μμ.

Καλούμε όλους τους Βορειοηπειρώτες να προσέλθουν μαζικά στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας, σήμερα 14 Μαρτίου και ώρα 5μμ στην πλατεία Συντάγματος, και να διαδηλώσουν γιατί διακοπή των συντάξεων προς τους υπερήλικες Βορειοηπειρώτες σημαίνει αφανισμός των υπερηλίκων.

                                                Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας της επιτροπής αγώνα

                                                                             Πληροφορίες τηλ. 6944927385    

No comments: